3 pytania o toksyczność PŁYT termPIR®
Olbrzymie zainteresowanie płytami PIR wynika przede wszystkim z ich doskonałych właściwości ciepłochronnych. Chcesz wykonać termoizolację z płyt izolacyjnych z pianki poliuretanowej, ale nie jesteś pewien ich bezpieczeństwa? Dowiedz się, czy płyty PIR są toksyczne.
Czy płyta poliuretanowa jest toksyczna?
Ponieważ koszty energii grzewczej i elektrycznej nieustannie rosną, inwestorzy przykładają coraz większą wagę do poszukiwania rozwiązań ograniczających nakłady finansowe związane z eksploatacją budynków. Nowe domy mają być nie tylko komfortowe i piękne, ale także energooszczędne. Realizację tego celu umożliwiają innowacyjne termoizolacje z płyt poliuretanowych. Panele termoizolacyjne z pianek PIR zyskały sobie sławę bezkonkurencyjnych materiałów dociepleniowych, dlatego znajdują się w centrum zainteresowania ekspertów zajmujących się budownictwem pasywnym.
Czy izolacja z płyt poliuretanowych jest bezpieczna?
Ponieważ pianki PIR są stosunkowo nowym rozwiązaniem, spotykają się niekiedy z nieufnością potencjalnych użytkowników. Obawy wzbudza hipotetyczna toksyczność tego materiału, która miałaby zagrażać zdrowiu mieszkańców budynków ocieplonych poliuretanem.
Czy płyty poliuretanowe rzeczywiście są toksyczne?
Pianka PIR jest tworzywem sztucznym, którego strukturę budują komórki litego poliuretanu, otaczającego pęcherzyki gazu, używanego do spienienia substancji. Liczne testy laboratoryjne dowodzą, że pianka poliuretanowa tworząca rdzeń płyt termoizolacyjnych jest całkowicie bezpieczna zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska. Pianka poliuretanowa jest całkowicie nieszkodliwa nie tylko dla mieszkańców ocieplonych nią domów, ale także osób zajmujących się instalacją płyt.
Wykorzystanie płyt poliuretanowych do termoizolacji budynków jest nie tylko bezpieczne, ale także korzystne dla zdrowia mieszkańców. Jak to możliwe? Ponieważ płyty PIR zachowują całkowitą odporność na oddziaływanie wilgoci, przy ich stosowaniu nie dochodzi do ryzyka rozwoju grzybów (w tym pleśni) i bakterii. Oznacza to, że tak wykonana termoizolacja jest odporna biologicznie i zapobiega wpływowi negatywnych czynników na klimat panujący we wnętrzach.
Podsumowując, ze względu na powyższe właściwości, PIR jest często wybierany przez klientów, którzy stawiają na maksymalną efektywność energetyczną i minimalne straty ciepła. W porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna czy styropian, PIR oferuje lepsze parametry przy mniejszej grubości, co jest szczególnie ważne w projektach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Płyty izolacyjne termPIR® dzięki swoim właściwościom stają się materiałem pierwszego wyboru dla wielu projektantów i wykonawców.