Czarne dachówki w trendzie. To nie tylko dobry design
Współczesna architektura coraz częściej podejmuje się projektów z wykorzystaniem nowoczesnych i eleganckich materiałów. Dotyczy to również dachów. Estetyka to jednak nie wszystko – trendy pokazują, że chętnie sięgamy po praktyczne rozwiązania. Należą do nich czarne dachówki ceramiczne, które w ostatnim czasie zdobywają popularność i łączą praktyczność z trwałością i świetnym wyglądem.
Czarne dachówki nadają budynkom elegancji i nowoczesnego wyglądu. Ten wyjątkowy w swojej prostocie kolor pasuje do różnych stylów architektonicznych, od tradycyjnych, przez minimalistyczne, aż po bardzo współczesne. Czarne dachówki mogą tworzyć silny kontrast z jasnymi elewacjami budynku lub z otoczeniem, co z pewnością wyróżni dom na tle innych. Nic dziwnego, że to jedno z najbardziej rozchwytywanych rozwiązań w ostatnich latach.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy za piękny wygląd czarnej dachówki trzeba zapłacić wysoką cenę w postaci bardziej nagrzanego domu z powodu jej koloru. Jak jest naprawdę?
– Czarna dachówka może nagrzewać się bardziej niż dachówka w kolorze naturalnym czy miedzianym. Jednak właściwości ceramiki sprawiają, że kolor nie wpływa istotnie na temperaturę wewnątrz. Co więcej, zimą dachówka ceramiczna lepiej i dłużej utrzymuje ciepło – mówi Artur Kopiec z Röben Polska.
Firma Röben w ostatnim czasie wzbogaciła swoją ofertę o czarne i płaskie dachówki BERGAMO w wersji glazurowanej. Dachówka ta była dostępna dotychczas w dwóch wariantach – antracytowa angobowana, a także glazurowana platinum.
Trend na płaskie dachówki ceramiczne
Przy projektowaniu dachu możemy postawić na ponadczasową, klasyczną holenderkę, wyróżniającą się kształtem litery S, ale to właśnie zupełnie płaskie dachówki czy te ze spłaszczonymi elementami są coraz częściej wybierane przez specjalistów i klientów.
W ostatnim czasie prostota konstrukcji zyskuje na znaczeniu dzięki zastosowaniu tradycyjnych produktów w nowych odsłonach. Czarne, płaskie dachówki przykuwają uwagę osób planujących budowę domów, doskonale wpisując się w te trendy. Ten rodzaj pokrycia dachowego nadaje budynkom subtelną elegancję i unikalny charakter. Mimo rosnącego zainteresowania, płaskie dachówki nadal stanowią wyróżniający się element.
– Przy projektowaniu domu trzeba jednak pamiętać o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które mogą narzucać kolor pokrycia dachowego czy kąt nachylenia dachu – dodaje ekspert Röben.
Energooszczędne i ekologiczne dachy z dachówkami ceramicznymi firmy Röben
Inwestycja w dachówki ceramiczne jest opłacalna długoterminowo, a przy tym ekologiczna. Glina używana do produkcji dachówek to naturalny surowiec, wolny od chemicznych barwników, metali i innych sztucznych dodatków. Ceramika jest materiałem długowiecznym, a dzięki swojej wytrzymałości i odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, dachówki z niej wykonane praktycznie nie wymagają konserwacji. Dodatkowo, ceramika zapewnia doskonałą izolację termiczną, utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku oraz skutecznie tłumiąc dźwięki, co podnosi komfort akustyczny mieszkańców.
W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na dachy, które nie tylko wytrzymują trudne warunki atmosferyczne, ale także efektywnie wykorzystują intensywne nasłonecznienie. W odpowiedzi na te potrzeby coraz więcej producentów dachówek, w tym Röben, oferuje rozwiązania umożliwiające instalację systemów fotowoltaicznych, także na czarnych i płaskich dachówkach BERGAMO.
Czarne dachówki ceramiczne to przykład tego, jak estetyka może iść w parze z praktycznością i ekologiczną odpowiedzialnością, tworząc dachy, które są piękne, trwałe i niezmiennie atrakcyjne mimo upływających lat.
Materiały prasowe: Röben Polska