Dach STEICO – konstrukcja, termoizolacja i uszczelnienie od jednego producenta
Część 4. System uszczelniający
System uszczelniający STEICOmulti to kompleksowe, profesjonalne rozwiązania wiatro- i paroizolacyjne dla budownictwa energooszczędnego. System stanowi idealne uzupełnienie całej przegrody dachu STEICO, zapewniając długowieczność konstrukcji oraz termoizolacji.
Należy jasno podkreślić, że nieszczelny budynek nie spełnia podstawowych kryteriów budownictwa energooszczędnego – nie jest w stanie zapewnić inwestorowi komfortu cieplnego, a tym samym wykonawcy poczucia wykonania rzetelnej usługi.
Niestety, błędy wykonawcze w warstwie uszczelniającej prowadzą do postępujących szkód budowlanych, których usunięcie w ramach gwarancji/rękojmi wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Warto więc zdać się na doświadczenia i zalecenia wykonawcze liderów w branży.
MEMBRANY PAROIZOLACYJNE STEICO
W ofercie STEICO występują dwie membrany paroizolacyjne.
Pierwsza z nich – STEICOmulti membra 5 – sprawdzi się świetnie jako warstwa uszczelniająca oraz ograniczająca migrację pary wodnej w nowym budownictwie.
Druga, bardziej zaawansowana – STEICOmulti renova – to membrana inteligentna, której zastosowanie jest wręcz konieczne przy modernizacji starych budynków.
Membrana ta ma aktywny/zmienny opór dyfuzyjny (Sd), umożliwiający starym, a przy tym często zawilgoconym konstrukcjom, odprowadzanie nadmiaru wilgoci przez cały rok.
Rolą obu membran jest:
• po pierwsze – uszczelnienie budynku od wewnątrz, czyli izolowanie wewnętrznych warstw przegród przed niepożądanym przepływem ciepłego i wilgotnego powietrza;
• po drugie – spowolnienie transferu pary wodnej do wnętrza przegród (funkcja paroizolacyjna).
Membrany paroizolacyjne STEICO należy mocować bezpośrednio do krokwi dachowych (na przykład krokwi STEICOjoist) przy użyciu zszywek.
Membrany mają fabryczny nadruk, wskazujący między innymi na miejsca aplikacji zszywek, prawidłową szerokość zakładu czy miejsce, gdzie arkusze należy skleić ze sobą przy użyciu systemowej taśmy.
Poszczególne arkusze membrany należy mocować do krokwi stroną z nadrukiem fabrycznym skierowaną do wnętrza pomieszczeń, czyli tak, aby nadruk był widoczny dla montażysty.
Arkusze membrany należy dokładnie przykleić także do sąsiadujących elementów budowlanych, na przykład ścian kolankowych czy szczytowych. Jeżeli ciągłość membrany zostanie przerwana, na przykład poprzez przechodzącą instalację elektryczną, powstały otwór należy dokładnie uszczelnić za pomocą elastycznej taśmy STEICOmulti tape F.
USZCZELNIENIE IZOLACJI NAKROKWIOWEJ
System STEICOmulti służy również do uszczelniania płyt nakrokwiowych STEICOuniversal lub STEICOspecial dry.
Większość płyt da się połączyć na systemowy profil pióro-wpust, który gwarantuje izolację przed wiatrem czy wodą opadową. Pojawiają się jednak detale, gdzie połączenie dwóch płyt na taki profil nie jest technicznie możliwe, na przykład połączenie płyt w kalenicy czy w koszu.
Wówczas styk tępych krawędzi płyt należy zagruntować przy użyciu STEICOmulti primer, a następnie uszczelnić za pomocą taśmy STEICOmulti tape F 150 mm.
Primer STEICO nanosimy bezpośrednio na powierzchnię płyt STEICO wałkiem lub pędzlem na szerokość około 75 mm – tuż przy krawędzi płyty. Zaraz po naniesieniu na płytę materiał ma białą barwę.
Taśmę klejącą można przykleić wzdłuż zagruntowanych krawędzi płyt dopiero po całkowitym wyschnięciu primera. Sygnałem, że primer jest już gotowy do aplikacji taśmy będzie zmiana jego barwy z pierwotnie białej na bezbarwną (po około 40 minutach).
Takie uszczelnienie zapewni ochronę przed przenikaniem wody opadowej czy wiatru do wnętrza dachu na długie lata.