Drewno konstrukcyjne – cięcie
Drewno konstrukcyjne – dla precyzyjnego montażu i przyspieszenia prac budowlanych warto zlecić jego profesjonalne cięcie.
Tekst SŁAWOMIR PERLIŃSKI
Budowa domu szkieletowego i wykonanie konstrukcji więźby dachowej to złożone i wymagające przedsięwzięcia. Dlatego dla precyzyjnego montażu i przyspieszenia prac budowlanych warto zlecić profesjonalne cięcie zamówionego drewna konstrukcyjnego.
Drewno to materiał konstrukcyjny, który potrafi zawstydzić wiele syntetycznych rozwiązań. Elementy z niego wykonane idealnie nadają się między innymi do wznoszenia konstrukcji domów w systemie szkieletowym.
Po pierwsze znakomicie przenosi ona obciążenia, po drugie – niestraszne jej zmienne warunki atmosferyczne. Konstrukcja drewniana jest też lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności. Jest również bezpieczniejsza od stali w aspekcie przeciwpożarowym, a do tego bardzo żywotna.
Wśród drewna konstrukcyjnego prym wiedzie drewno klejone KVH (i jego odmiany Duo/Trio). Topowy wariant stanowi drewno klejone BSH.
DREWNO KVH
Jest to konstrukcyjne drewno lite o zwiększonym przekroju. Dzięki pionowemu klejeniu bezbarwną żywicą melaminową dwóch (Duobalken) lub trzech (Triobalken) wysuszonych warstw litych, w efekcie otrzymujemy belki lepsze pod każdym względem. KVH Duo/Trio ma wyższą stabilność wymiarową od drewna litego.
Elementy klei się pionowo przy użyciu bezbarwnej żywicy melaminowej oraz łączy na mikrowczepy, a następnie struga w całości. Klejenie na grubości oraz bardzo niska wilgotność drewna powodują, iż belki klejone warstwowo są mniej podatne na pękanie oraz skręcanie. Natomiast nadal mogą być stosowane bez zapobiegawczego zabezpieczenia chemicznego.
Czytaj więcej o drewnie KVH: Drewno KVH » Nasz Dekarz
DREWNO BSH
BSH to materiał z najwyższej półki, który zapewnia znacznie większe możliwości pod względem wymiarów i nośności. Może również pełnić funkcję ozdobną. Powstaje z co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego.
Drewno BSH jest przeznaczone do stosowania w konstrukcjach nośnych o dużych rozpiętościach oraz obciążeniach. Drewno klejone ma wyjątkowo wysoką zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. Nie pęcznieje i nie odkształca się. Jest też bardziej odporne na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych.
BSH sprawdza się jako materiał budowlany nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Dzięki impregnacji klasy 1 lub klasy 2, drewno może być chronione przed możliwym atakiem insektów oraz grzybami. Dlatego jest wykorzystywane do najbardziej wymagających projektów. Znajduje zastosowanie do wznoszenia hal pływackich, centrów sportowych, salonów samochodowych oraz hal produkcyjnych.
Czytaj więcej o drewnie BSH : Drewno BSH » Nasz Dekarz
USŁUGA CIĘCIA DREWNA
Budowa domu oraz konstrukcja więźby dachowej to złożone i wymagające przedsięwzięcie. Dlatego dla wygody i pełnej satysfakcji z wykonanych prac można zlecić kompleksową usługę cięcia drewna konstrukcyjnego KVH.
Samo cięcie to jednak nie wszystko, dlatego firmy je oferujące zajmują się również przeliczeniem i skalkulowaniem projektów. Szczegółowej i precyzyjnej wyceny konstrukcji dokonuje się na podstawie dostarczonych materiałów – projektu, rysunku technicznego lub tabeli elementów.
Po przerysowaniu projektu przygotowuje się dokładną wizualizację szkieletu domu lub dachu oraz rozpisuje wszelkie elementy niezbędne do jego wzniesienia. Wizualizacja służy także za bazę do opracowania plików maszynowych, które z dużą dokładnością określają liczbę i rodzaj potrzebnych materiałów.
Ile czasu potrzeba na przygotowanie ciętego drewna konstrukcyjnego?
Rozrysowanie projektu trwa 14-21 dni, cięcie i znakowanie belek –1,5 tygodnia,
a dostawa na budowę: kilka godzin.
Po akceptacji przesłanych dokumentów można ustalić termin realizacji oraz termin dostawy bezpośrednio na teren budowy. Po akceptacji kosztorysu rusza produkcja. Jeśli cięcie dotyczy drewna na więźbę, dla całkowitej pewności, że zaprojektowany dach będzie pasował do konstrukcji domu, przedstawiciele firmy dokonują finalnego pomiaru.
Oprócz ogromnej precyzji wykonania, każda z belek otrzymuje swój indywidualny numer, uwzględniony w finalnej instrukcji montażu. W ten sposób na plac budowy docierają już gotowe do złożenia „klocki”, co znacząco przyśpiesza proces budowy. Dostarczane są pocięte na wymiar i ponumerowane odcinki drewna, które wystarczy zmontować korzystając z gotowej instrukcji montażu. To wielkie ułatwienie, usprawnienie i przyspieszenie procesu budowy, ściśle dopasowane do potrzeb o projektu.
SŁAWOMIR PERLIŃSKI
Product Manager w JAF Polska. Z branżą drzewną związany ponad 23 lata; z czasem związał się na dobre z budownictwem drewnianym