SuperDekarz 2021 – Marcin Kaczmarek
Już po raz 13. zostały rozdane nagrody SuperDekarza. Nagrodę główną otrzymał Marcin Kaczmarek. Czy trudno było zdobyć statuetkę i jak ocenia rynek dekarski?
SuperDekarz to jeden z najpopularniejszych programów dla dekarzy. Czy trudno było wywalczyć statuetkę SuperDekarza Roku?
Marcin Kaczmarek, SuperDekarz 2021: Co roku w konkursie biorą udział świetni fachowcy, to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że w starciu z takimi specjalistami właśnie moja praca została oceniona jako najlepsza. Nagroda SuperDekarz to dla mnie bardzo duże wyróżnienie. Udział w programie dał mi przestrzeń do tego, by udoskonalać mój fach, ale też promować usługi wśród klientów. Statuetka SuperDekarz jest niemal jak znak jakości.
Pandemia wirusa Covid-19 i wojna w Ukrainie spowodowały zawirowania na rynku dekarskim. Co według Pana zamieniło się na lepsze?
MK: Pandemia i wojna miały, i wciąż mają duży wpływ na rynek, nie tylko na dekarski, ale i na cały sektor budowlany. Pojawiło się wiele dodatkowych trudności. W czasie pandemii pojawiło się dużo nowych inwestycji, wielu ludzi decydowało się na remonty. Biznes działał bardzo dobrze, ale było tak duże zapotrzebowanie na wszelkie materiały budowlane, że wszystkiego zaczęło brakować. Teraz wszystko idzie w odwrotną stronę.
Co uważa Pan za najtrudniejsze w prowadzeniu firmy dekarskiej w obecnych czasach? Z czym muszą walczyć dekarze?
MK: Wyzwaniem jest teraz dostępność materiałów budowlanych. W tej chwili popyt przeważa jeszcze podaż, a co będzie za chwilę – tego nie wiadomo. W związku z tym trudniej działać zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
Czy ma to wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów?
MK: Jak najbardziej. Inwestorzy z powodu braku materiałów szukają produktów, które są dostępne na rynku, nie chcą czekać kilku miesięcy. Niestety, często trudno jest przekonać klienta, by zaczekał cierpliwie na lepszy towar. Dlatego tak bardzo cenię producentów, którzy mogą szybko dostarczyć materiały dobrej jakości.
Jakie technologie wprowadzone przez producentów dachówek ułatwiły Panu pracę?
MK: Przede wszystkim zawsze staram się stawiać na jakość. Kolejnym argumentem jest łatwość montażu, dlatego warto wspomnieć o ławach i stopniach kominiarskich. Rozwiązanie proponowane przez BMI Braas bardzo mi się podoba, ponieważ jest bezpieczne oraz spełnia kryteria jakości i łatwości montażu. Niewątpliwie jest to produkt godny uwagi. Nie spotkałem się u innych firm z takim rozwiązaniem o chociażby porównywalnej jakości.
Czy ma Pan swój ulubiony produkt BMI Braas? Które z produktów najczęściej Pan poleca inwestorom?
MK: Braas znany jest z wysokiej jakości dachówek, ale warto też zwrócić uwagę na ich ofertę akcesoriów dachowych. Z pewnością wspomniane wcześniej ławy i stopnie kominiarskie zasługują na szczególne wyróżnienie. Poza tym lubię też korzystać z taśm kalenicowych, które są bardzo wytrzymałe, a kleje są mocne i naprawdę świetnie sprawdzają się w każdych warunkach.
Często wspominam o wysokiej jakości produktów, bo to ona się broni w mojej codziennej pracy. Jestem później spokojny o to, że nie pojawią się reklamacje. To przemawia zarówno do mnie, jak i do moich klientów. Dla wykonawców też ma to same plusy – praca jest wykonywana raz i już nie ma potrzeby, by więcej o tym myśleć, powracać, reklamować. Budowa jest zakończona i rozliczona, a klient – zadowolony.
W tym kontekście duże znaczenie ma też Gwarancja Systemowa Braas. Gdy wykonuję dach w oparciu o ten system, zapewniam klientowi przedłużoną gwarancję na wszystkie akcesoria systemowe. Gwarantem jest producent, czyli BMI. To ważne, bo w przypadku ewentualnej reklamacji, producent pokrywa koszty materiału, transportu i montażu. Warto o tym pamiętać.
Na rynku dekarskim brakuje rąk do pracy. Czym zachęciłby Pan młodzież do kształcenia się w zawodzie dekarza?
MK: Myślę, że już wkrótce to się zmieni! W Olsztynie powstaje właśnie Centralna Akademia Dekarska z inicjatywy Fundacji Serapian. Jednym z partnerów tego projektu jest właśnie BMI Polska, organizator SuperDekarza. Na terenie Akademii ma być również ośrodek szkoleniowy. Uważam, że dzięki powstawaniu takich innowacyjnych projektów, zawód dekarza stanie się bardziej popularny i jeszcze więcej zdolnych ludzi zasili grono SuperDekarzy.
Jakie, Pana zdaniem, cechy powinien mieć idealny dekarz?
MK: Przede wszystkim nie może bać się wysokości i wyzwań. Musi wykazywać się pracowitością, kreatywnością, mieć dużo cierpliwości. To są bardzo kluczowe cechy. Dodatkowo istotne są umiejętności komunikacyjne potrzebne w kontakcie z klientem.