System SOLROOF w polskim filmie sci-fi „W nich cała nadzieja”
System SOLROOF jest rozwiązaniem innowacyjnym, wybiegającym swoją ideą w przyszłość. A przyszłość naszej planety może być bardzo zróżnicowana, w zależności od wyborów, jakie dokonamy teraz. O tych konsekwencjach codziennych decyzji opowiada najnowszy film – polskie science-fiction, którego marka SOLROOF została mecenasem.
Już w 18-23 września, podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie mieć miejsce premierowa emisja filmu “W nich cała nadzieja”. W widowisku oprócz Ewy (w rolę wcieliła się Magdalena Wieczorek) i robota Artura będziecie mogli zobaczyć także zintegrowane panele fotowoltaiczne FIT VOLT w postapokaliptycznej wizji.
Fabuła filmu porusza kilka problemów na płaszczyznach: społeczno-politycznej i gospodarczo-ekologicznej. Ziemia zniszczona przez nierekompensowaną eksploatację dokonywaną przez ludzi, antropopresję, nie nadaje się już do życia. Podejmowane przez ludzkość działania doprowadzają do katastrofy klimatycznej, która ciągnie za sobą upadek bioróżnorodności, masowego wymierania fauny i flory, nasilenia problemu głodu, skażenia środowiska oraz pojawienia się bardzo niebezpiecznych dla życia wirusów. Najbogatsi uciekli promami kosmicznymi, ale pozostała część populacji została zdana na łaskę i niełaskę przewrotnego losu. W efekcie na Ziemi zostało tylko kilku ludzi, żyjących w ciężkich i surowych warunkach, w tym główna bohaterka – Ewa.
Film nie napawa optymizmem, ponieważ jest swoistym ostrzeżeniem dla jego odbiorców, wskazaniem, do czego niestety dążymy współcześnie podejmowanymi decyzjami. Obecnie obserwujemy wzrost średniej rocznej temperatur o 1°C (punkt krytyczny, po którego przekroczeniu może dojść do zachwiania globalnej równowagi systemu klimatycznego, wynosi zaledwie 2°C), anomalie pogodowe, topnienie lodowców, zwiększone wymieranie gatunków, czy problemy natury epidemiologicznej.
Jednym z proponowanych przez Unię Europejską rozwiązań, które stanowi realną i osiągalną dla nas odpowiedź na te zmiany, jest wprowadzanie coraz bardziej rygorystycznej polityki zarządzania źródłami energii — w tym kładzenie nacisku na korzystanie ze źródeł odnawialnych. Wśród nich znajduje się energia solarna, którą system SOLROOF wykorzystuje do produkcji prądu elektrycznego z wysokowydajnych zintegrowanych paneli fotowoltaiczny FIT VOLT. Ponadto prezentowane panele powstają przy współpracy ze sprawdzonym i cenionym dostawcą niskoemisyjnej stali XCarb ArcelorMittal – aby jeszcze lepiej dbać o środowisko naturalne.
Spółka BP2, która jest odpowiedzialna za markę SOLROOF, zareagowała na propozycję udziału w filmie bardzo entuzjastycznie. Jak informują przedstawiciele firmy: – Widzimy w nim dużą szansę na popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości dotyczącej zjawiska zmian klimatycznych oraz degradacji środowiska naturalnego.