WKRĘTY WKSS KLIMAS WKRĘT-MET. Jak przyspieszyć prace przy poziomowaniu łat?
Właściwe poziomowanie łat ma ogromne znaczenie dla estetyki oraz bezpieczeństwa pokrycia dachowego. Produkty o najlepszych parametrach pozwalają nie tylko na zachowanie tych dwóch parametrów na najwyższym poziomie, ale również znacząco wpływają na czas oraz ergonomię wykonywanych prac.
Wkręty dystansowe służą do poziomowania powierzchni dachu lub konstrukcji pod elewację zewnętrzną. Najczęściej są stosowane do poziomowania łat w konstrukcji dachów jako alternatywa dla stosowania tradycyjnych wkrętów oraz klinów. Niegdyś powszechnie stosowane kliny w połączeniu z tradycyjnymi wkrętami lub gwoździami są mniej precyzyjne, a poziomowanie zabiera zdecydowanie więcej czasu. Sporą wadą klinów drewnianych jest ich wysychanie, a z czasem – wypadanie, co prowadzi do utraty stabilności konstrukcji zwanej również pływaniem. Nowe rozwiązanie w postaci wkrętów dystansowych odpowiada na potrzeby wykonawców oraz rozwiązuje problemy wcześniejszych rozwiązań. Produkty te doskonale sprawdzą się zarówno podczas wykonywania nowych pokryć dachowych, jak również przy remontach starych dachów, w których jest możliwe ponowne wykorzystanie elementów konstrukcji. O ile prawidłowo wykonana nowa konstrukcja, co do zasady nie ma nierówności lub wymaga jedynie drobnych korekt, o tyle w procesach renowacyjnych zastosowanie wkrętów dystansowych jest niezwykle pomocne. Konstrukcja – zgodnie ze sztuką budowlaną oraz wymogami producentów pokryć dachowych – powinna mieć odpowiedni rozstaw łat oraz ich kąt nachylenia do płaszczyzny. Z reguły w starych konstrukcjach parametry te nie są zachowane. Oczywiście najprościej jest wymienić konstrukcję na nową, jednak jeśli z powodów ekonomicznych lub innych inwestor zadecyduje o konieczności dostosowania starej, wówczas wkręty dystansowe mogą być niezwykle pomocne. Przy braku możliwości podniesienia krokwi i konieczności podniesienia łaty wkręty dystansowe są właściwym rozwiązaniem.
Wkręty dystansowe WKSS mają szereg nowatorskich rozwiązań. Pokryte warstwą ocynku galwanicznego wkręty są oferowane w średnicy ø6 mm i długościach od 60 do 160 mm. Nadają się do zastosowania zarówno w podłożu z litego drewna, jak również z drewna klejonego CLT, KVH, BSH/GLT lub LVL. O funkcjonalności tego produktu decyduje podwójne gwintowanie, pierwsze z nich to asymetryczny gwint podporowy, który po zagłębieniu w łacie umożliwia regulowanie położenia tego elementu. Drugi gwint został wyposażony w innowacyjne, autorskie rozwiązanie Klimas Wkręt-met, końcówkę frezującą, redukującą opór wkręcania o 20%. Dodatkowo końcówka została wyposażona w karby tnące na gwincie, które przecinają struktury drewna ułatwiając wkręcanie. Podwójny gwint na szpicu pozwala na natychmiastowe „złapanie” drewna przy mniejszej sile docisku. Nowa końcówka to również brak konieczności nawiercania nawet twardego drewna, co znacząco redukuje czas pracy, a sam produkt zapewnia duży moment skręcający. Dopełnieniem funkcjonalności wkrętów WKSS jest powłoka woskowa, która ułatwiając aplikację wkręta redukuje zużycie baterii wkrętarki. Wkręty dystansowe zostały wyposażone w łeb stożkowy, dzięki któremu doskonale licują się z drewnem, a gniazdo TX zapewnia optymalne przeniesienie momentu obrotowego.
Wkręty dystansowe gwarantują precyzyjne ustawienie łat, co ma kluczowe znaczenie w estetyce wykonania dachu zwłaszcza przy zastosowania pokryć z łupka, karpiówki czy blachodachówki modułowej. Produkt ten jest również często wykorzystywany do poziomowania konstrukcji drewnianych elewacji zewnętrznych. Zastosowanie WKSS w każdej sytuacji skraca czas wykonywanych prac i zapewnia mocne połączenie elementów konstrukcji.
Uzyskanie odpowiedniego efektu jest możliwe jedynie dzięki prawidłowemu montażowi. Wkręt należy umieścić w konstrukcji tak, aby złączył on łatę wraz z konstrukcją, a następnie wkręcić go do momentu schowania łba w powierzchni drewna, następnie wstecznym biegiem wkrętarki luzuje się dolną część wkręta w celu uzyskania odstępu pomiędzy elementami drewnianymi. Dystans pomiędzy elementami konstrukcji nie może być większy niż odległość pomiędzy gwintami wkręta, co w praktyce oznacza, że w przestrzeni nie powinno być widoczne gwintowanie ani górne, ani dolne. Jest to możliwe tylko pod warunkiem prawidłowego doboru długości produktu do podłoża.
Poziomowanie łat z zastosowaniem wkrętów WKSS Klimas Wkręt-met to znacząca redukcja czasu pracy i gwarancja mocnego połączenia. To rozwiązanie, które docenią fachowcy ceniący sobie szybkość i komfort pracy.