Jak ocieplić poddasze wełną mineralną? 5 praktycznych wskazówek
Wełna mineralna to popularny materiał izolacyjny i ociepleniowy. Doskonale sprawdzi się na poddaszu zarówno tym użytkowym, jak i nie – czyli na strychu. Jej montaż nie jest trudny. Wystarczy realizować prace w odpowiedniej kolejności i pamiętać o praktycznych wskazówkach, które ułatwią instalację!
Wełna mineralna to świetny wybór na ocieplenie poddasza. Ma wiele zalet, które przemawiają za jej wyborem. Przede wszystkim doskonale izoluje ciepło, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Dzięki niej w trakcie zimy ciepłe powietrze nie ucieka, a latem poddasze nie nagrzewa się tak szybko. Wełna mineralna jest również świetnym izolatorem dźwięków – dzięki temu hałasy z zewnątrz stają się mniej dokuczliwe, a wnętrze jest cichsze i bardziej komfortowe.
Jak ocieplić poddasze wełną mineralną? Krok po kroku
Ocieplenie poddasza wełną mineralną można wykonać samodzielnie. Wystarczą odpowiednie narzędzia i druga osoba do pomocy. Cały proces można zamknąć w kilku prostych krokach.
Wybór odpowiedniej wełny mineralnej
Przed przystąpieniem do ocieplenia poddasza, należy sprawdzić pokrycie. To od niego zależy, w jaki sposób rozpocznie się montaż wełny. Jeśli została zamontowana membrana wysokoparoprzepuszczalna, można zamontować wełnę mineralną bezpośrednio w szczelinie między krokwiami. W takiej sytuacji grubość materiału izolującego również będzie większa. Natomiast w przypadku deskowania pełnego konieczne będzie pozostawienie szczeliny między powierzchnią desek a wełną – w takiej sytuacji materiał ociepleniowy będzie cieńszy. Aby z kolei utworzyć szczelinę, należy posłużyć się sznurkami traserskimi, które odpowiednio rozpięte na powierzchni odgrodzą wełnę od desek.
Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj wełny – w sprzedaży dostępne są materiały samonośne lub nie. Te pierwsze nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wypadnięciem, drugie najczęściej zabezpiecza się w tym celu wspomnianymi sznurkami. Podczas wyboru ważny jest również współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) – im niższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne ma wełna. Jeśli poddasze jest użytkowe, warto zadbać o to, aby materiał jak najlepiej izolował wnętrze.
Montaż stelaża
Kolejnym krokiem jest montaż stelaża, do którego będą przytwierdzone płyty g-k. Pozwoli on również prawidłowo ułożyć drugą warstwę wełny. Montaż zaczyna się od zamocowania profili metalowych do ściany kolankowej i szczytowej. W pierwszej kolejności trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce dla stelaża, biorąc pod uwagę grubość drugiej warstwy wełny. W tym celu wystarczy zaznaczyć ołówkiem na ścianach miejsca, w których będzie kończyła się izolacja. Tutaj pomocny okaże się laser płaszczyznowy do wyznaczenia prostej linii. Gdy na ścianie zostanie zarysowana już dolna i górna płaszczyzna zabudowy, można przejść do mocowania profili UD.
W pierwszej kolejności jednak należy zabezpieczyć profile samoprzylepną taśmą akustyczną, która zapobiegnie powstawaniu mostków akustycznych. Do mocowania profili do ściany wystarczą kołki rozporowe. Następnie do stelaża należy przymocować wieszaki grzybkowe. Najlepiej, aby odległość między nimi wynosiła 40 cm. To na nich zostaną zamontowane profile CD.
Odpowiednie przymocowanie wieszaków do krokwi ma spore znaczenie, dlatego najlepiej naciągnąć sznurek traserski pomiędzy kołkami – wyznaczy on długość wypuszczenia i oś wieszaka. Jego wierzchołek będzie pokrywał się z linią sznurka. Po zamontowaniu należy sprawdzić, czy wieszaki tworzą równą płaszczyznę. Na koniec wystarczy umieścić poziome, odpowiednio docięte profile w profilach ściennych. Stelaż jest gotowy!
Układanie wełny mineralnej
Teraz czas na układanie wełny mineralnej. Musi być dobrze dopasowana, aby nie było przerw, przez które mogłoby uciekać ciepło. Ważne, by nie ugniatać wełny – traci wtedy swoje właściwości izolacyjne. Pierwsza warstwa materiału powinna szczelnie wypełniać przestrzeń między krokwiami. Kolejną warstwę należy układać prostopadle do krokwi.
Montaż folii paroizolacyjnej
Folia paroizolacyjna to ochrona przed wilgocią. Montuje się ją na wełnie, aby zabezpieczyć ją przed parą wodną z wnętrza domu. Dzięki temu materiał izolacyjny pozostaje suchy i zachowuje swoje właściwości izolacyjne. Folia paroizolacyjna jest montowana na całej powierzchni wełny mineralnej do profili za pomocą taśmy dwustronnej. Najlepiej robić to od góry do dołu, naciągając lekko folię. Dzięki temu będzie dobrze zamocowana i szczelna. Po tym etapie pozostaje już tylko wykończenie poddasza płytami kartonowo-gipsowymi, które mocuje się do stelaża.
5 praktycznych wskazówek podczas ocieplania poddasza wełną mineralną
Podczas montażu warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, które ułatwią cały proces.
1. Sprawdzenie stanu poddasza przed ociepleniem
Sprawdzenie stanu pokrycia i krokwi jest bardzo ważne. Należy upewnić się, że konstrukcja dachu jest w dobrym stanie, nie ma przecieków ani pleśni. Drewno powinno być zdrowe, bez śladów zgnilizny czy szkodników. Na tym etapie warto także ocenić, czy istniejące izolacje nie są uszkodzone i czy nie wymagają wymiany.
2. Wyposażenie się w odzież ochronną
Bezpośredni kontakt z wełną mineralną może mieć negatywny wpływ na skórę, oczy i drogi oddechowe. Dlatego należy wyposażyć się w odzież ochronną – rękawice, bluzkę z długim rękawem, okulary ochronne, spodnie robocze i maskę ochronną.
3. Rozłożenie wełny mineralnej przed ocieplaniem
Przed przejściem do montażu wełny mineralnej należy ją rozłożyć i pozwolić jej się rozprężyć. To znacząco ułatwi późniejsze układanie materiału.
4. Odpowiednie docięcie wełny
Przed cięciem wełny należy zmierzyć przestrzeń między krokwiami. Warto pamiętać o docinaniu materiału z 2 cm zapasem. Dzięki temu wełna jeszcze szczelniej będzie wypełniała przestrzeń. Dodatkowo wełnę warto ciąć pod kątem, dzięki temu kolejne odcinki będą na siebie zachodzić i zapobiegać powstawaniu mostków termicznych.
5. Unikanie mostków termicznych
Aby uniknąć mostków termicznych oprócz odpowiedniego docinania wełny, należy też pamiętać o konieczności ocieplenia murłaty. Trzeba to zrobić przed montażem stelaża – później dostęp do murłaty będzie niemożliwy. W tym celu wystarczy dociąć pasy wełny i wcisnąć je w szczelinę.
leroymerlin.pl