Polskie Stowarzyszenie Dekarzy na targach
BUDMA 2022
Do kalendarza wydarzeń branżowych wróciły w tym roku targi BUDMA – największe targi budowlane w Europie Środkowo-Wschodniej. Z powodu pandemii wirusa Covid-19 edycja 2021 nie mogła się odbyć, dlatego tym bardziej branża wyczekiwała tego wydarzenia w 2022 roku.
Tekst ARTUR BEDNARSKI
Targi BUDMA co rok (z przerwą w 2021) gromadzą rzesze przedstawicieli handlu materiałami budowlanymi, architektów, deweloperów i inwestorów. W tym roku przez cztery dni, w czterech największych pawilonach wystawowych, prezentowane były nowości, innowacje narzędziowe, premiery rynkowe oraz produkty, które wyznaczą trendy w 2022 roku. Na czas tegorocznego wydarzenia Polskie Stowarzyszenie Dekarzy przygotowało Strefę Dachów, zajmującą imponującą przestrzeń blisko 500 m2 sektora B w pawilonie 6.
Oprócz tradycyjnego stoiska PSD – miejsca spotkań i rozmów z dekarzami i partnerami wspierającymi Stowarzyszenie – znalazły się:
• strefa zawodów, gdzie były zorganizowane pierwsze Międzyszkolne Zawody Branżowe;
• strefa konferencyjna, w której na scenie partnerzy opowiadali o wprowadzonych na rynek nowościach;•
* strefa pokazów, gdzie przedstawiciele techniczni producentów demonstrowali montaż swoich rozwiązań.
Po raz pierwszy, zorganizowane zostały zawody dla uczniów dekarstwa ze szkół branżowych uczestniczących w projekcie „Zawód Przyszłości Dekarz”.
Międzyszkolne Zawody Branżowe „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” zgromadziły 10 młodych i zdolnych adeptów rzemiosła dekarskiego w wieku 15-18 lat, którzy zmierzyli się ze specjalnie przygotowanym dla nich zadaniem, obejmującym zakres wiedzy i umiejętności dla klas II i III szkoły branżowej I stopnia (więcej informacji na str. 26).
Odwiedzający targi BUDMA nie mogli przegapić także strefy konferencyjnej, w której na scenie partnerzy Stowarzyszenia prezentowali swoje nowości, opowiadali o ich zaletach, sposobie montażu i korzyściach, wynikających z zastosowania
. Firma Budmat promowała produkty nagrodzone Złotym Medalem BUDMA 2022 – blachodachówkę modułową COMO i panele dachowe IRON Click, grupa Blachotrapez proponowała System Rynny Ukrytej SRU marki Kropp oraz pokrycie dachowe z posypką skalną Thunder, a firma FAKRO zaprezentowała metamorfozę poddasza i zwracała uwagę na potrzebę wymiany starych okien dachowych.
Na scenie Mariusz Pudzianowski – ambasador firmy Blachy Pruszyński – opowiedział o swojej długoletniej współpracy z producentem materiałów budowlanych i rozdawał koszulki z autografem.
Jednym z kluczowych projektów Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy jest program „Nowoczesna Firma Dekarska”. Stowarzyszenie, wspierane przez firmę Mitura Academy, przygotowuje lekcje związane z rozwojem i poprawą efektywności prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowywaniem jej elementów do aktualnych trendów i oczekiwań inwestorów, a także sposobach pogodzenia wymagań rynku z komfortem pracy właściciela firmy i jej pracowników.
Podczas targów BUDMA odbył się panel, w trakcie którego profesjonalni trenerzy w swoim wystąpieniu odpowiedzieli na pytanie, jakimi działaniami kształtować wizerunek własnej firmy dekarskiej? Oprócz omawianej na scenie teorii, w strefie pokazowej producenci materiałów budowlanych pokazywali praktyczne zastosowanie swoich produktów, ich montaż oraz detale techniczne. Widzowie mogli zadawać pytania prowadzącym, uzupełniać wiedzę o produktach, a także zdobywać nagrody w szybkich konkursach.
Tradycyjnie w czwartek punktualnie o godz. 12:00 rozpoczął się przemarsz dekarski, który poprowadziła Grodziska Orkiestra Dęta.
Przy dźwiękach muzyki, Zarząd Główny PSD i dekarze odwiedzili stoiska wszystkich partnerów Stowarzyszenia, przemaszerowali przez pawilon 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich i zakończyli swą trasę pod sceną.
Chwilę później Bogdan Kalinowski, prezes Zarządu Głównego PSD oraz Filip Bittner, wiceprezes MTP oficjalnie otworzyli XX Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Następnie Stefan Wiluś, wiceprezes Zarządu Głównego PSD opowiedział o zastosowaniu „Wytycznych dekarskich” oraz powstawaniu kolejnych ich zeszytów. Z kolei Artur Bednarski, kierownik projektu „Zawód Przyszłości Dekarz”, omówił w swoim wystąpieniu rozwój kompetencji dekarzy, tych aktywnych zawodowo i przyszłych rzemieślników. Wspomniał między innymi o zawodzie technik dekarstwa, szkoleniach dla młodzieży oraz odbywających się na tegorocznych targach Międzyszkolnych Zawodach Branżowych.
Na koniec Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro i prezes Związku Polskie Okna i Drzwi, opowiedział o kształceniu przyszłych monterów stolarki budowlanej oraz odniósł się do problemów branży budowlanej z surowcem drzewnym. Tuż po Kongresie, rozpoczęła się ceremonia wyłonienia zwycięzców zawodów dla uczniów dekarstwa (więcej informacji na str. 26). Polskie Stowarzyszenie Dekarzy serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym we współtworzenie Strefy Dachów, partnerom i organizatorom, a odwiedzającym za obecność i aktywność podczas targów BUDMA 2022