Jakie są plany remontowe Polaków w zakresie prac dekarskich?
Dach to nie tylko ochrona przed warunkami atmosferycznymi, ale również element mający wpływ na estetykę i efektywność energetyczną budynku. W związku z tym, przyszli inwestorzy poświęcają wiele uwagi podejmując kluczowe decyzje dotyczące renowacji dachów.
Trend spadkowy w cenach produktów dekarskich!
Remont dachu to jedna z najdroższych kategorii prac renowacyjnych. Wiąże się nie tylko z kosztami samych materiałów niezbędnych do odnowienia tego elementu budynków, ale również z koniecznością zatrudnienia odpowiednich wykonawców. Na początek przyjrzyjmy się cenom materiałów. Tu, od kilku miesięcy obserwujemy trend spadkowy w kategorii pokrycia dachowe oraz rynny. Jeszcze w 2022 roku, produkty te odnotowywały comiesięczne dwucyfrowe wzrosty cen rok do roku. Jednak od kwietnia ubiegłego roku obserwujemy ciągłe spadki. Początkowo można było mówić o wysokiej bazie odniesienia, jednak ten trend utrzymuje się – w maju 2024 roku ceny w kategorii dachy i rynny były niższe o 7% w porównaniu do maja 2023 roku. Również analizując dane narastająco obserwujemy spadki cen w tej kategorii – w okresie od stycznia do maja bieżącego roku ceny dachów i rynien spadły o 8% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Spadki cen materiałów z pewnością będą miały pozytywny wpływ na plany remontowe inwestorów.
Fachowiec– kluczowy element podczas remontu dachu
Decydując się na remont dachu, inwestorzy biorą pod uwagę nie tylko ceny materiałów, ale także konieczność zatrudnienia fachowców. Prace dekarskie są na tyle specjalistyczne, że w większości sytuacji wymagają profesjonalnego wykonania. To właśnie wykonawca odgrywa kluczową rolę w wyborze konkretnych materiałów dekarskich i jest najczęściej wskazywanym źródłem informacji o produktach. Z badań przeprowadzonych przez ASM na potrzeby raportu „Plany remontowe Polaków na lata 2024-2025” wynika, że blisko 50% inwestorów podkreśla, że fachowiec ma duży lub bardzo duży wpływ na ich ostateczne wybory podczas remontu dachu. Zatem poszukiwanie odpowiednich specjalistów do wykonania prac dekarskich jest kluczowym krokiem podczas procesu remontowego. Polacy najczęściej wybierają fachowców z polecenia lub znajomych wykonawców, co świadczy o dużym znaczeniu zaufania w tej branży. Internet również odgrywa coraz większą rolę w poszukiwaniach fachowców – wyszukiwarki internetowe, portale ogłoszeniowe oraz media społecznościowe stają się coraz popularniejszymi miejscami poszukiwań specjalisty do remontu dachu. A na co inwestorzy zwracają największą uwagę poszukując dekarza? Podczas wyboru fachowca, główne kryteria to cennik usług, doświadczenie wykonawcy oraz opinie i wiarygodność. Koszt usług jest najważniejszym czynnikiem dla 82,0% ankietowanych, doświadczenie wykonawcy ma znaczenie dla 73,8%, a rekomendacje i oceny innych klientów są istotne dla 65,6%.
Ekologia coraz bardziej istotna dla inwestorów na rynku wtórnym
Warto też wspomnieć o trendach związanych z renowacjami. A tu od dłuższego czasu obserwujemy stopniowy wzrost świadomości proekologicznej. Obecnie aż 83,6% Polaków, planujących prace dekarskie w najbliższych miesiącach, zwraca uwagę na ekologiczne materiały i technologie, co może obejmować między innymi zielone dachy, montaż paneli fotowoltaicznych, izolacje termiczne oraz inne proekologiczne rozwiązania. Zielone dachy, czyli pokrycia dachowe z roślinnością, poprawiają izolację termiczną i estetykę budynku, a także mają korzystny wpływ na środowisko. Izolacje termiczne z ekologicznych materiałów oraz panele fotowoltaiczne pomagają z kolei zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie. Jest to szczególnie istotne w kontekście termomodernizacji i zwiększania efektywności energetycznej budynków, która obecnie ma coraz większy wpływ na decyzje renowacyjne Polaków. Czy zatem większa świadomość ekologiczna przekłada się na wybory przyszłych inwestorów? Opierając się na wynikach badań, wyremontowany dach w większości sytuacji będzie wykonany z blachodachówki, a aby zapewnić odpowiednie parametry termiczne Polacy planują wykorzystać do jego ocieplenia przede wszystkim wełnę mineralną. Dodatkowo statystyczny dach wykończony będzie ciepłymi oknami oraz systemami rynnowymi z tworzyw sztucznych.
Jakie budynki remontują Polacy?
Spośród planowanych remontów w zakresie prac dekarskich 60,7% będzie dotyczyło zamieszkiwanej przez inwestorów nieruchomości. Co więcej, nowe pokrycia dachowe, ocieplenie dachu czy wymiany okien dachowych lub systemu rynnowego w 66,6% przypadków będą realizowane na budynkach wybudowanych przed 2010 rokiem, a więc takich, które wymagają poprawnej termomodernizacji.
Więcej informacji o planach remontowych Polaków, znajduje się w raporcie ASM: „Plany remontowe Polaków na lata 2024-2025 w zakresie prac dekarskich i wymiany okien dachowych”. Raport zawiera między innymi potencjał rynku wtórnego w zakresie prac dekarskich, a także szczegółowe dane na temat procesu decyzyjnego inwestorów. Więcej informacji o badaniach rynku budowlanego na stronie asmresearch.pl.
ALINA WOŹNIAK
Analityk rynku. Doświadczona ekspertka, specjalizująca się w przygotowywaniu raportów marketingowych oraz wielkościowych. Z łatwością porusza się wśród wielkich zbiorów informacji, wydobywając najbardziej istotne korelacje i wnioski oraz formułując precyzyjne prognozy. Analizy rynku budowlanego to główny obszar, w którym realizuje się w ASM Research Solutions Strategy, firmie będącej liderem badań rynku budowlanego Polsce.