Jakie wyzwania czekają na dekarzy podczas montażu dachówek płaskich?
Dachówki płaskie są często wybierane przez inwestorów, głównie ze względu na nowoczesny styl, który wprowadzają do projektów budynków. Cechuje je prostota, minimalizm oraz możliwość zastosowania na elewacjach jako elementu wykończenia.
Szczególnie atrakcyjne są odcienie grafitu i szarości, które doskonale komponują się z koncepcją dachów bezokapowych, gdzie pokrycie dachowe nie wystaje poza obrys budynku, tworząc spójną i elegancką linię. Montaż dachówek płaskich wymaga szczególnej staranności i precyzji, aby zapewnić zarówno estetyczny wygląd, jak i trwałość konstrukcji. Wraz z ekspertem Braas przypominamy o najważniejszych aspektach pracy z tym rodzajem pokrycia.
Odpowiednie przygotowanie dachu
Powierzchnia dachu musi być równa i sucha, aby zapewnić prawidłowe ułożenie dachówek. Nierówności mogą bowiem powodować defekty estetyczne, problemy z odprowadzaniem wody deszczowej oraz niewłaściwym osadzeniem dachówek, co w efekcie może prowadzić do uszkodzeń dachu. Konstrukcja więźby powinna być stabilna, a do montażu najlepiej używać suszonego drewna, aby zapobiec odkształceniom.
Klamrowanie
Oryginalne i odpowiednio dobrane klamry zwiększają szczelność dachu oraz zapobiegają przesuwaniu się dachówek pod wpływem silnych podmuchów wiatru. Specyficzna konstrukcja zamków bocznych dachówek płaskich wymaga ich idealnego dopasowania, zapewniając równomierne ułożenie dachówek, co niweluje powstawanie efektu klawiszowania, czyli unoszenia sąsiadujących dachówek.
Dobór kontrłat i łat
Kontrłaty i łaty muszą być proste i wykonane – najlepiej – z drewna suszonego. Dokładne łatowanie jest kluczowe dla uzyskania estetycznego wyglądu oraz prawidłowego funkcjonowania pokrycia dachowego. Nieodpowiednio dobrane lub umieszczone elementy podkonstrukcji mogą prowadzić do problemów z instalacją dachówek, nieestetycznego ułożenia oraz niepożądanych naprężeń dachówek (np. zbyt duży ścisk dachówek), a w konsekwencji do uszkodzeń pokrycia oraz konstrukcji dachu.
Odpowiednia technika montażu dachówki płaskiej
– Podczas układania dachówek płaskich ważne jest, aby dachówki były układane z przesunięciem zamków w kolejnych rzędach. Dzięki temu woda wypływająca z zamka bocznego dachówki jest kierowana w okolice środka dachówki znajdującej się poniżej, a nie w okolice jej zamka. Zapobiega to przelaniu się wody pod dachówkę, co z kolei mogłoby prowadzić do poważniejszych uszkodzeń – mówi Jacek Maj, Doradca Techniczny BMI Academy. Przy ułożeniu z przesunięciem można zastosować dachówki szczytowe całe oraz szczytowe połówkowe (Braas Turmalin) lub szczytowe całe i połaciowe połówkowe (Braas Teviva).
Dbając o wszystkie te aspekty, można stworzyć dach, który będzie funkcjonował bezawaryjnie, a także stanie się estetycznym dopełnieniem nowoczesnego budynku.