Membrana EPDM. Detal 3. Naprawa dużego uszkodzenia
Co zrobić gdy membrana EPDM została uszkodzona w sposób mechaniczny? Czy cała płachta będzie do wymiany, czy też są inne sposoby naprawy?
Tekst ANNA WOŁOSZ
Membrana EPDM jest odpornym i wytrzymałym materiałem, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne oraz użytkowanie. Właściwie zainstalowana stanowi doskonałą warstwę hydroizolacyjną. Jednak, jak każdy inny materiał, może zostać uszkodzona w wyniku mechanicznych działań. O ile niewielkie rozcięcie lub pęknięcie z łatwością można naprawić za pomocą systemowej taśmy obróbkowej, to duże wymaga już innych działań i akcesoriów. Czy naprawiając uszkodzoną połać odzyskamy właściwości izolacyjne membrany? Tak! Pod warunkiem, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z wytycznymi i przy użyciu akcesoriów tego samego producenta co membrana. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy mieć pewność, że w przyszłości wilgoć z dachu nie przedostanie się do wnętrza budynku.
W zależności od wielkości uszkodzenia mamy do wyboru trzy sposoby naprawy. Jeden uwzględnia użycie wspomnianej już taśmy obróbkowej, drugi zakłada użycie taśmy naprawczej, a trzeci naklejenie za pomocą dwustronnej taśmy butylowej kawałka membrany o odpowiednich wymiarach, tak aby zachować odpowiednie zakłady (rys. 1). Sposób dwa i trzy wykorzystujemy wtedy, gdy uszkodzenie przekracza 5 cm długości i ma nieregularny kształt.
Jeśli chodzi o samą technikę wykonania, to w każdej sytuacji podstawą jest oczyszczenie i zagruntowanie podłoża w miejscu, gdzie będzie naklejona taśma. Tylko odpowiednio przygotowane podłoże pozwoli nam na zrobienie szczelnej naprawy.
W kilku krokach przedstawiamy, jak sprawić, aby pomimo uszkodzenia na połaci hydroizolacja zachowała swoje właściwości i nie wymagała kolejnych napraw.
Materiały i narzędzia niezbędne do NAPRAWY:
- taśma naprawcza QS SA Flashing 18”,
- taśma łączenia podstawowego QS Splice Tape 3”,
- taśma obróbkowa QS FormFlash 6”,
- środek gruntujący QuickPrime Plus,
- szpachlówka LapSealant HS,
- uchwyt QuickScrubber Handles Plus,
- włóknina do uchwytu,
- Cleaner C-20.
SPOSÓB 1. NAPRAWA Z UŻYCIEM TAŚMY NAPRAWCZEJ
Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać grunt za pomocą mieszadła!
KROK 4. Dotnij potrzebną ilość taśmy naprawczej i zaokrąglij jej rogi. Taśma jest samoprzylepna.
Po odparowaniu gruntu wklej ją w taki sposób, aby po obu jej stronach widoczny był grunt.
Dzięki dociśnięciu jej do membrany zostanie stworzone szczelne połączenie.
KROK 6. Zabezpiecz cięte krawędzie szpachlówką. Wskazówka: żeby ładnie wygładzić oraz zdjąć nadmiar szpachlówki,
weź kawałek membrany (7 x 7 cm), złap mniej więcej w połowie między dwoma palcami i przejedź dookoła. Fot.(6): Systemy Dachowe ADACH
SPOSÓB 2. NAPRAWA Z UŻYCIEM KAWAŁKA MEMBRANY
Ważne: Aby zabezpieczyć rozcięcie przed powiększeniem, zaokrąglij jego końce. Możesz do tego użyć dziurkacza tapicerskiego lub nożyczek.
Oczyść obszary membrany pod taśmy obróbkowe. Oczyszczony obszar powinien być szerszy niż taśma, jaka zostanie zastosowana.
Do oczyszczenia membrany użyj środka systemowego. Wskazówka: Przy dłuższym fragmencie do naprawy polecamy użycie większego uchwytu.
KROK 2. Zagruntuj miejsca gdzie będzie wklejona taśma butylowa. Samą łatę również zagruntuj. Poczekaj aż grunt odparuje. Standardowo,
do sprawdzenia użyj palca. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać grunt za pomocą mieszadła!
za pomocą rolek dociskowych. Ważne: taśma butylowa musi wystawać spod nakładki naprawczej minimum 5 mm.
KROK 4. Po wklejeniu łaty zagruntuj cztery narożniki (tu powstały punkty krytyczne) pod taśmę obróbkową, łatki powinny mieć
wymiar 15 cm x 17,5 cm. Zaokrąglij rogi. Ważne: zagruntuj większą powierzchnię tak, aby grunt był widoczny spod taśmy.
KROK 6. Zabezpiecz cięte krawędzie szpachlówką. Wskazówka: żeby ładnie wygładzić oraz zdjąć nadmiar szpachlówki,
weź kawałek membrany (7 x 7 cm), złap mniej więcej w połowie między dwoma palcami i przejedź dookoła. Fot.(6): Systemy Dachowe ADACH
Materiał powstał w oparciu o rozwiązania przedstawione na autoryzacyjnym szkoleniu dla dekarzy z systemu Firestone RubberGard EPDM.
ANNA WOŁOSZ
Inżynier; doradca klienta w firmie ADACH Systemy Dachowe specjalizującej się w doradztwie oraz sprzedaży materiałów hydroizolacyjnych na dachy płaskie, współpracującej z wykonawcami w całej Polsce oraz organizującej szkolenia dla dekarzy z systemów izolacyjnych; www.systemydachowe.com.