Mocowanie rynien kwadratowych rodzaje haków
i ich przeznaczenie
O stabilności systemów rynnowych w znacznej mierze decydują jakość i konstrukcja haków, na których są montowane. Nie inaczej jest w przypadku ostatnio bardzo popularnych rynien kwadratowych. Q Stalyo – ekonomiczna marka Galeco, oferuje ciekawy wybór haków przeznaczonych do systemów PRO i MIX-PRO.
Wybór haków, za pomocą których zostanie przymocowany poziom rynnowy, ma fundamentalne znaczenie. Stąd powinien być przemyślany i dostosowany do konkretnej inwestycji.
Q Stalyo PRO i MIX-PRO
Q Stalyo to najnowsza, ekonomiczna marka Galeco – czołowego dostawcy systemów odprowadzenia wody deszczowej. 25-letnie doświadczenie w branży i skoncentrowanie na zaspokajaniu potrzeb klienta skłoniły firmę Galeco do stworzenia odrębnej marki, która łączy w sobie wysoką jakość i estetykę z optymalizacją kosztów.
Systemy Q Stalyo PRO i MIX-PRO charakteryzują się wysoką jakością i estetyką, a jednocześnie korzystną ceną. W PRO poziom rynnowy i pion spustowy są wykonane z blachy powlekanej organicznie. W MIX-PRO poziom rynnowy również jest stalowy, lecz pion spustowy jest wykonany z PVC, co pozwala dodatkowo obniżyć cenę całego systemu. Ciekawe udogodnienie stanowi niewymagający łączników sposób łączenia rynien, czyli opatentowane rozwiązanie Qnnect, które znacznie obniża koszty i ułatwia montaż.
W obu systemach można zastosować trzy rodzaje haków: doczołowy płaski, nakrokwiowy i wreszcie nowe rozwiązanie, czyli ukryty doczołowy. Wszystkie z nich są malowane proszkowo i są wykonane ze stali o grubości 4 mm, dzięki czemu mają najwyższą klasę nośności – H.
Haki doczołowe płaskie i nakrokwiowe to standardowe uchwyty, podobne do opisanych wcześniej. Warto jednak zauważyć, że jeśli wykonawca precyzyjnie ustali pozycję haka, bezłącznikowe połączenie rynien Qnnect zostanie zakryte uchwytem, dzięki czemu cały ciąg rynnowy osiągnie spójny, minimalistyczny wygląd.
W obu systemach Q Stalyo można zastosować innowacyjny hak ukryty. Hak jest mocowany do deski czołowej i po zamontowaniu podtrzymuje rynnę od wewnątrz, w przeciwieństwie do haków standardowych, które obejmują koryto od zewnątrz. Hak ukryty ma w dolnej części stopkę, podtrzymującą dno rynny. Dodatkowo od czoła rynny na kapinosie zapina się blaszkę wzmacniającą chroniącą rynnę przed wypięciem podczas wykonywania prac dekarskich na dachu oraz uszkodzeniem i wypięciem rynny w okresie w zimowym, gdy z połaci dachowej osuwa się śnieg. Ramię haka jest w środkowej części zagięte do dołu, dzięki czemu do wnętrza rynny można wygodnie wsunąć pas nadrynnowy.