Targi Umiejętności Roof Expo 2024
Za nami druga edycja Targów Roof Expo. Ponad 6000 odwiedzających w trakcie 3 intensywnych dni, podczas których w Strefie Rzemiosła Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy ponad 200 profesjonalistów zaprezentowało dziesiątki innowacyjnych rozwiązań i setki rozwiązań detali dekarskich.
Targi Umiejętności Roof Expo 2024, jedno z najważniejszych wydarzeń branży dekarskiej, przyciągnęło w tym roku od 5 do 7 grudnia ponad 6000 profesjonalistów, uczniów oraz pasjonatów budownictwa. Wydarzenie, które odbyło się w nowoczesnym centrum targowym w Nadarzynie, było miejscem wymiany wiedzy, innowacji i inspiracji. Największe zainteresowanie wzbudzała Strefa Rzemiosła Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz międzyszkolne zawody „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”.
Strefa Rzemiosła PSD: celebracja tradycji i nowoczesności
Strefa Rzemiosła, przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, stanowiła serce Roof Expo 2024. Przestrzeń ta była miejscem, gdzie odwiedzający mogli zanurzyć się w świecie tradycyjnych technik dekarskich, a także zobaczyć, jak wygląda ich nowoczesne zastosowanie w dobie zaawansowanych technologii. Wśród najważniejszych atrakcji znalazły się:
- pokazy warsztatowe prowadzone przez doświadczonych mistrzów dekarstwa, którzy dzielili się swoim kunsztem i tajnikami zawodu;
- prezentacje innowacyjnych materiałów oraz narzędzi, które zmieniają oblicze branży dekarskiej;
- spotkania networkingowe, podczas których profesjonaliści mogli wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać współpracę.
Strefa Rzemiosła PSD cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród fachowców, ale również wśród osób dopiero rozpoczynających przygodę z dekarstwem. Dzięki interaktywnym prezentacjom i warsztatom, wiele osób mogło po raz pierwszy spróbować swoich sił w tym rzemiośle. Porad z zakresu bezpieczeństwa pracy udzielali także inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy.
Nowoczesne ciesielstwo
Oddział Mazowiecki przygotował pokazy ciesielstwa obejmujące wycinanie więźby dachowej metodą CNC przez firmę Akrobud i Dach-Stol, a Oddział Podlaski – projektowanie 3D dachów i konstrukcji drewnianych.
Oprócz tego połączenia elementów drewnianych z wykorzystaniem wkrętów Klimas Wkręt-met zaprezentowali Rafał Szymczak i Bartłomiej Szmurło (Oddział Podlaski).
Blacharstwo w mistrzowskim wydaniu
Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy blacharstwa. Jego tajniki w ramach oferty Ośrodka Kształcenia Dekarzy w Pruszkowie zdradzali Adam Heryk i Mateusz Marynik (Prefa) oraz Mistrz Dekarstwa Blachotrapez – Piotr Dela (Oddział Mazowiecki). Obróbki 3D pokazywał Maciej Drabik (Oddział Mazowiecki), a obróbki attyki – Tomasz Piestrzyński (Oddział Śląski).
Montaż paneli dachowych na rąbek stojący i blachy karo Metzink prowadzili dekarze z Oddziału Wielkopolskiego.
Wykorzystanie blachodachówki modułowej Nel od Florian Centrum do pokrycia dachu i elewacji pokazali ambasador firmy – Łukasz Bryzik – i Karol Rybka (Oddział Kujawsko-Pomorski).
Blachy profilowane Polstal i blachodachówkę modułową Magbud na konstrukcji drewnianej montowali dekarze z Oddziału Biłgorajskiego wraz z uczniami z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.
Połączenie nowoczesnych rozwiązań produktowych firmy Budmat z rzemiosłem na wysokim poziomie zaprezentowali Adrian Sienicki i Łukasz Just (Oddział Podlaski) oraz Mariusz Górski.
O prefabrykowane obróbki kominów z materiału Blachy Pruszyński można było pytać Artura Falkowskiego z Oddziału Podlaskiego. Poprowadził on także konkurs „Mistrz obróbki attykowej” z blachy Punto Pruszyński.
Produkty Bratex – rynny Quattro, panelu na rąbek Savoy i dachówki formatowej w kształcie rombu Formia – i sposób ich montażu przedstawili dekarze z Oddziału Zachodniopomorskiego.
Dachy płaskie
Sporo uwagi poświęcono rozwiązaniom na dachy płaskie. Niezbędne informacje o membranach zgrzewanych TPO, nowoczesnej termoizolacji PIR, papach termozgrzewalnych Bauder przekazywał Dariusz Tymiński (Oddział Mazowiecki).
Łukasz Staniszewski (Oddział Kujawsko-Pomorski) pokazywał jak właściwie aplikować bezszwowe, poliuretanowe membrany Hypertectum do uszczelniania i naprawy dachów płaskich.
Rozwiązania przeznaczone do dachów zielonych Gunnex przedstawili dekarze z Oddziału Wielkopolskiego.
Prawidłowe połączenie dachu płaskiego ze stromym z uwzględnieniem skutecznej wentylacji z zastosowaniem produktów BMI zademonstrowali dekarze z Oddziału Pomorskiego.
(Nie)typowe pokrycia
W Strefie Rzemiosła nie mogło zbraknąć typowych pokryć dachowych – dachówek, ale w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Kamil Kozioł (Oddział Mazowiecki) montował zintegrowany system fotowoltaiczny od firmy Wienerberger w pokryciu z dachówki Orea 9, a Jerzy Król – miękki kosz z karpiówki tego producenta.
Mateusz Zdrenka, Yevheni Sharyi i Marcin Dołęgowski (Oddział Kujawsko-Pomorski) profesjonalnie wykonali montaż zintegrowanego systemu fotowoltaicznego Vario z dachówką Kioto Creaton.
Autorami perfekcyjnego połączenia połaci dachu z elewacją z użyciem dachówek V9 Wienerberger byli Damian Klawikowski oraz Tomasz Sulima (Oddział Kujawsko-Pomorski).
Dekarze z Oddziału Sudeckiego we współpracy z firmami Dörken, Dakea i lupek.pl zademonstrowali prawidłowe osadzenie okna Dakea w dachu ze wstępnym kryciem membraną dachową i pokryciem z łupka.
Efektowne pokrycie z płytek włóknocementowych Cedral na wentylowanej elewacji doskonale wykonali Allan Kalinowski i Jerzy Okuła (Oddział Podlaski).
Do solidnego ocieplenia dachów izolacją z płyt TermPIR od Gór Stal przekonywali Piotr Michalik i Dominik Wolnik.
Narzędzia dekarskie
Nietypowe, stworzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie z myślą o wszystkich cieślach i blacharzach przymiary i narzędzia do trasowania przedstawiał ich autor – Jan Grycuk (Oddział Podlaski).
Swoją ofertę zaprezentowała firma Basta – od 30 lat zajmująca się sprzedażą profesjonalnych narzędzi ręcznych.
Dekarze z Oddziału Kujawsko-Pomorskiego podczas pokazów używali narzędzi LŁ.
„Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”: promocja młodych talentów
Kulminacyjnym punktem Roof Expo 2024 były międzyszkolne zawody branżowe „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”. Wydarzenie to zgromadziło 10 najlepszych uczniów szkół branżowych z całej Polski, którzy rywalizowali o tytuł najlepszego młodego dekarza. Rywalizacja była zacięta, ale przebiegała w duchu sportowej walki i wzajemnego wsparcia. Zawodnicy, chociaż konkurowali o tytuł mistrzowski, wymieniali się wiedzą, pomysłami i rozwiązaniami. Ostatecznie, tytuł „Młodzieżowego Mistrza Dekarstwa” w 4. edycji konkursu zdobył Robert Małek z Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie. 16-latek z województwa kujawsko-pomorskiego o zaledwie 1,5 punktu prześcignął drugiego w zawodach Bartłomieja Bartosiewicza (Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju). Na trzecim miejscu uplasował się Bogumił Przybylski (Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy).
Zawody wspierały firmy: Budmat, Blach Pol, Dach-Styl, Centrum Szkoleniowe Blachotrapez, Blachy Pruszyński, Klimas Wkręt-met, Sorex oraz Lange – Łukaszuk.
Podsumowanie
Roof Expo 2024 udowodniło, że branża dekarska w Polsce ma się dobrze i dynamicznie się rozwija. Strefa Rzemiosła PSD oraz zawody „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” były świadectwem zaangażowania w promocję zawodu dekarz, edukację młodych talentów i dbałość o jakość wykonywanej pracy.
To wydarzenie po raz kolejny pokazało jak ważne są takie inicjatywy dla integracji branży, wymiany doświadczeń i nauki najlepszych praktyk. uczestnicy Roof Expo już teraz czekają Na kolejną edycję.