Jak dobierać i mocować rynny w dachach z krótkim okapem
Dachy z okapem są bez wątpienia najczęściej stosowanym rozwiązaniem architektonicznym w domach jednorodzinnych. Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że możliwe jest zaprojektowanie zadaszenia, w którym okap zostaje całkowicie pominięty lub też znacząco skrócony. To nowy trend, który konsekwentnie rozwijają architekci obiektów energooszczędnych i pasywnych, a zainteresowanie ich pracami sukcesywnie wzrasta.
Tekst DAMIAN DYLEWSKI
Okap stanowi dolną część dachu, która wystaje poza lico ścian zewnętrznych budynku. W zależności od stylu przybiera on różne formy i długość. Zwykle wysunięty jest o kilkadziesiąt centymetrów poza obrys ścian zewnętrznych, ale może też być bardzo krótki i kończyć się wraz z licem elewacji. Poza funkcją czysto estetyczną okap pełni też rolę zabezpieczającą. Ochrania fasadę przed ulewnymi deszczami oraz nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym nagrzewaniem się pomieszczeń.
Aktualne trendy architektoniczne opierają się w dużej mierze na minimalizmie i prostocie. Ze względu na chęć zachowania zwartej bryły budynku, projektanci rezygnują z wszelkiego rodzaju zdobień i elementów, które mogą zaburzyć czystość formy. W związku z tym w projektach budynków energooszczędnych i pasywnych okapy pomija się lub znacząco skraca. Wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do dodatkowego dogrzania budynku. W dachach z krótkim okapem lub bez niego, główną kwestią, którą trzeba rozwiązać, jest efektywne odprowadzenie wody deszczowej z jego powierzchni. Z zadaniem tym można sobie poradzić na kilka sposobów.
Wybór systemu rynnowego
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w dachach z okapem krótkim lub całkowicie bez niego, możemy zamontować każdy rodzaj rynny. Sprawdzą się zarówno te o przekroju półokrągłym, jak i takie o bardziej nowoczesnym kwadratowym.
Dowolność wyboru panuje również w kwestii materiału, z którego wykonane będzie orynnowanie. Najbardziej popularne surowce to niezmiennie od lat: stal i PVC. Kryteria, które powinno się wziąć pod uwagę to przede wszystkim wydajność i estetyka. Rynny powinny komponować się z wyglądem całego budynku i tworzyć spójną całość z dachem. Efekt taki z łatwością da się uzyskać wybierając system rynnowy wykończony maskownicą. To element, który zasłania przednią część rynny, dając tym samym wrażenie gładkiego wykończenia okapu.
Choć w domach z dachem o krótkim okapie z powodzeniem można stosować każdy rodzaj rynien, to eksperci zgodnie zalecają korzystanie z dostępnych na rynku specjalnych systemów dedykowanych właśnie takim dachom. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość ukrycia w warstwie elewacji, a tym samym zachowania niezakłóconej formy architektonicznej budynku.
Montaż orynnowania
Czy instalacja systemu rynnowego na dachu z krótkim okapem, w jakiś sposób różni się od tej przeprowadzanej na dachu tradycyjnym? Odpowiedź jest prosta – nie. Niezmiennie najważniejszą pozostaje kwestia szczelności rynien. Postęp technologiczny i stałe udoskonalanie swoich produktów przez producentów systemów odwodnienia pozwalają niemalże wyeliminować ryzyko przeciekania.
Montaż systemu bezokapowego przebiega podobnie do tradycyjnego, aczkolwiek wymaga większej precyzji, a w niektórych momentach nieco odwróconej kolejności instalacji elementów.
Oprócz tego poszczególne elementy orynnowania mają brzegi wyprofilowane w taki sposób, że jeden wsuwa się w drugi. Aby zapewnić całkowitą szczelność, styki dodatkowo się skleja.
Rynny układa się na wieńcu bez spadku. W czasie montażu niezwykle istotne jest zastosowanie pasa podrynnowego oraz jego odpowiednie połączenie i szczelne zamocowanie odpływu.
Należy pamiętać także o prawidłowym zamontowaniu rury spustowej, której poszczególne odcinki powinny być ze sobą solidnie sklejone za pomocą agresywnego kleju.
DAMIAN DYLEWSKI
Ekspert z wieloletnim doświadczeniem; Doradca Techniczno-Handlowy w firmie Galeco