Kupujemy narzędzia do cięcia izolacji
Producenci materiałów budowlanych do izolacji cieplnej budynków prześcigają się we wdrażaniu najnowszych technologii produkcji. Nic więc dziwnego, że rosną również wymagania w zakresie narzędzi niezbędnych do ich obróbki. Coraz szersza oferta produktów izolacyjnych stawia przed wykonawcami wiele wyzwań. Jednym z nich jest cięcie tego rodzaju materiałów.
Tekst RADOSŁAW KUPIS
Rozglądając się na rynku budowlanym znajdziemy szereg materiałów izolacyjnych, różniących się poszczególnymi parametrami. Trudno jest się skupić na jednym z nich, według którego moglibyśmy je pogrupować, a co za tym idzie dobrać odpowiednie narzędzie do ich cięcia. Ze względu na właściwości fizyczne (między innymi gęstość) najprościej byłoby je podzielić na dwie grupy – materiały miękkie i materiały twarde.
Szukając na rynku urządzeń do cięcia materiałów izolacyjnych mamy dość ograniczony wybór. Tylko nieliczni producenci wprowadzili na rynek tego typu narzędzia. Niektóre firmy mają w swojej ofercie urządzenia do cięcia materiałów miękkich, a inne urządzenia do cięcia materiałów twardych. Tylko jedna z firm ma w swojej ofercie urządzenie przeznaczone do cięcia zarówno izolacji miękkich, jak i twardych. Tym samym urządzeniem potniemy zarówno miękkie maty z wełny skalnej, wełny szklanej, jak i twarde z drzewnej – używając do tego brzeszczotu ze szlifem falistym. Aby przeciąć styropian czy twarde pianki PUR wystarczy zmienić element tnący na brzeszczot z zębem rozwartym i tym samym urządzeniem przeciąć twardy materiał izolacyjny. Wspomnianym urządzeniem można również ciąć pianki tapicerskie i materiały wygłuszające.
Rodzaj ostrza do cięcia
Jak wygląda cięcie miękkich materiałów izolacyjnych typu mineralna wełna szklana lub skalna w postaci mat, zazwyczaj zwijanych w rolkę? Najbardziej popularnym narzędziem jest nóż ręczny z ostrzem falistym, którego zaletą jest niewielka cena. I na tym jego zalety się kończą. Każdy, kto próbował kiedykolwiek ciąć wełnę mineralną wie, że materiał ten nie jest przyjemny w dotyku, a jego cięcie nastręcza wielu problemów. Dlatego też małe i poręczne urządzenie akumulatorowe, które w łatwy sposób jest w stanie ciąć maty izolacyjne jest idealnym rozwiązaniem do tego rodzaju prac. Urządzenie, które zapewnia wprost dokładność cięcia i szybkość wykonywanych prac. Stosuje się przy tym brzeszczot ze szlifem falistym o długości cięcia 240 mm.
W związku z coraz surowszymi wymaganiami w zakresie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, materiały izolacyjne mają coraz większą grubość. Wykorzystując odpowiednie urządzenie wystarczy zmienić długość brzeszczotu z 240 na 350 mm można swobodnie przecinać grube izolacje, a nawet całe rolki. Dzięki temu cięcie wełny mineralnej lub szklanej o dużej grubości lub w rolce jest łatwe, przyjemne i przyśpiesza proces izolowania wykonanej wcześniej konstrukcji.
Funkcjonalne akcesoria
Przy cięciu materiałów izolacyjnych przydadzą się dodatkowe akcesoria. Dzięki zastosowaniu szyny prowadzącej o długości 140 cm z przykładnicą kątową i wózka mocowanego do zespołu tnącego cięcia będą nie tylko szybkie, ale także dokładne i powtarzalne. Pozwala to uzyskać jednakowe formatki materiału izolacyjnego, który umieszcza się pomiędzy elementami konstrukcyjnymi.
Uniwersalność
Najlepiej byłoby znaleźć urządzenie, które będzie również cięło twarde materiały izolacyjne, takie jak płyty poliuretanowe, poliestrowe i styropianowe. Analizując dostępne rozwiązania możemy natknąć się na różne urządzenia do cięcia płyt styropianowych na zasadzie „gorącego drutu”. Tylko co będzie, jeśli przy kolejnej pracy trzeba będzie zmierzyć się z pianką poliuretanową zabezpieczoną powłoką antyrefleksyjną? Dlatego najlepiej zastosować dokładnie to samo urządzenie co do cięcia wełny, zmieniając jedynie element tnący. Dobierając odpowiedni brzeszczot z zębem rozwartym o długości roboczej 240 lub 350 mm będzie można przeciąć twardą piankę poliuretanową, płyty z polistyrenu ekstrudowanego czy też styropianu.
Moc urządzenia
Dzięki zastosowanemu silnikowi bezszczotkowemu w technologi EC-TEC urządzenie jest bardzo mocne. Zasilane akumulatorem 5,2 Ah bezproblemowo przecina około 220 mb płyt PUR o grubości 100 mm.
Praca bezpyłowa
Czystość cięcia jest ważnym aspektem związanym z zagadnieniami BHP. Nietrudno wyobrazić sobie cięcie styropianu ręczną piłą płatnicą i kulki, które fruwają wokół nas. Dlatego wybierając urządzenie do cięcia twardych materiałów powinniśmy również zwrócić uwagę na możliwość współpracy urządzenia z odkurzaczem. Warto zwrócić tu uwagę, iż często tniemy materiały szkodliwe dla zdrowia. Zastosowanie elektronarzędzia z przyłączem do odkurzacza oraz automatyką uruchamiania (na przykład dzięki rozwiązaniom Bluetooth) zdecydowanie podnosi komfort pracy i jednocześnie pozwala pracować bezpiecznie bez narażania na działanie szkodliwych czynników związanych z obrabianym materiałem.