Jak rozwiązać problem skutecznego wentylowania izolacji dachu?
Szkody spowodowane zawilgoconą izolacją dachu są znanym koszmarem zarówno dla właścicieli budynków, jak i dekarzy. Okazuje się, że problem dotyczy nie tylko budynków starszych, ale i nowych. Czy jest sposób na ukryte nieszczelności dachu?
Według badania, przeprowadzonego w 2020 roku przez fińską firmę badawczą Kantar TNS, szkody spowodowane wilgocią skumulowaną w izolacji dachu to problem powszechny. Jedna czwarta fińskich ekspertów oszacowała, że w 80-100% dachów dochodzi do uszkodzeń spowodowanych wilgocią jeszcze w okresie gwarancyjnym.
– Nawet niewielkie szkody spowodowane wilgocią mogą przerodzić się w poważny problem. Jeśli wilgoć nie jest usuwana na bieżąco, tworzy warunki do rozwoju grzybów (w tym pleśni), które z czasem prowadzą do degradacji konstrukcji – mówi dyrektor ds. badań i rozwoju VILPE, Veli-Pekka Lahti.
Naturalnie dużo łatwiej jest naprawić skutki wcześnie wykrytych uszkodzeń niż tych zaawansowanych. Niestety, niewielkie uszkodzenia najczęściej dość długo „pracują” w ukryciu. Ich lokalizacja jest trudna, czasochłonna i kosztowna. A regularne i dokładne kontrole dachu są przeprowadzane rzadko.
Wyniki badania rynku i doświadczeń dekarzy stały się dla VILPE inspiracją do opracowania skutecznej alternatywy dla tradycyjnych kontroli dachu. Tak powstał system inteligentnego dachu – stałej kontroli wilgotności i dostosowanej do zapotrzebowania automatycznej wentylacji jego struktur – VILPE Sense.
Optymalna wentylacja – inteligentny dach
Oparty na systemie czujników i wentylatorze dachowym VILPE Sense reaguje na wzrost wilgotności w warstwach izolacyjnych i przestrzeniach dachu poprzez zwiększenie intensywności wentylowania. Wilgoć, która jest szybko usuwana z konstrukcji, nie powoduje dodatkowych uszkodzeń. Stałe wentylowanie dostosowane do zapotrzebowania zapobiega pogłębianiu się zaistniałych uszkodzeń, a nawet redukuje ich skutki.
Monitorowanie i analiza danych zbieranych przez czujniki umożliwiają wychwycenie anomalii, znalezienie ukrytych usterek i planowanie konserwacji. VILPE Sense znajduje nawet najmniejsze uszkodzenia lub przecieki, dokonując pomiarów wilgotności względnej i temperatury konstrukcji, co pozwala na wykrycie uszkodzeń, gdy tylko się pojawią.
Monitoring wilgotności i automatyczne ostrzeganie
System automatycznego ostrzegania dostępny w aplikacji VILPE Sense w komputerze lub telefonie zapewnia stałą kontrolę nad stanem budynku bez angażowania sprzętu i ekip dekarskich. Użytkownik może samodzielnie ustawić limity alarmowe, bez potrzeby systematycznego sprawdzania jego odczytów.
6 razy większa skuteczność usuwania wilgoci
Badania prowadzone nad skutecznością systemu VILPE Sense w porównaniu z efektywnością kominków niskociśnieniowych potwierdzają jego znaczącą przewagę. Ilość usuniętej wody przez wentylator jest nawet 6 razy większa niż ta usuwana pasywnie. Potwierdziły to testy, przeprowadzone wiosną 2020 roku w budynku jednego z fińskich gimnazjów (Kronoby w Ostrobotni). Na rozległej powierzchni dachu wydzielono obszar, na którym, dla usprawnienia wentylacji, zastosowano system VILPE Sense – wentylator dachowy VILPE ECo, czujniki i jednostkę sterującą. W ciągu miesiąca na testowanym obszarze system usunął 18 litrów wody, podczas gdy w tym samym czasie, na sąsiadującej części dachu, tradycyjna wentylacja pasywna usunęła 3 litry wody.
Jeśli zainteresowała Cię inteligentna wentylacja z VILPE Sense, chcesz mieć spokój i pewność, że struktury Twojego dachu są bezpieczne, zadzwoń lub napisz: tel.: +48 71 740 26 23, biuro@vilpe.com.