KOBIETY w branży dekarskiej
8 marca, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, firma VELUX ogłosiła rozpoczęcie wyjątkowego projektu. Jego celem jest wspieranie aktywnych zawodowo kobiet z branży dekarskiej i budowlanej. Firma chce podnosić ich kompetencje oraz budować pewność siebie, co z pewnością przyczyni się do rozwoju branży dekarskiej w duchu różnorodności. Projekt zakłada wzajemną współpracę i integrację kobiet z biznesu budowlanego.
W ramach projektu uruchomiono stronę internetową, na której można obejrzeć filmy o Joannie z województwa kujawsko-pomorskiego oraz Barbarze z województwa świętokrzyskiego, które motywują inne kobiety do działania. Obie z sukcesem od wielu lat współprowadzą firmy dekarskie.
Basia razem z mężem prowadzi firmę dekarską pod Kielcami. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem biura, ale również obróbką i cięciem drewna, którą – jak twierdzi – kocha. Wózkiem widłowym jeździ lepiej niż niejeden mężczyzna.
– Moim zdaniem, cokolwiek dziewczyny zechcecie, to osiągniecie. Tylko trzeba chcieć. Przede wszystkim nie bać się próbować i sprawdzić, czy mi się to podoba. Mnie się właśnie dekarstwo spodobało – mówi Barbara Michalska z firmy Mich-Bud.
Asia Gąsecka prowadzi dużą firmę dekarską pod Bydgoszczą. Wspólnie z mężem produkują i wysyłają w całą Polskę dachy. Zapewniają również ekipy dekarskie do kompleksowego wykonania dachów. Jest świetnym menedżerem, doskonale organizuje pracę ludzi i uwielbia z nimi pracować.
– Uważam, że wspieranie kobiet jest bardzo ważne, wtedy są one pewniejsze siebie i mogą zrobić wszystko – mówi Joanna Gąsecka z firmy Tom Drew.
– Wiele biznesów dekarskich to firmy rodzinne. Pracując z dekarzami poznałam bardzo wiele Pań, które współprowadzą firmy wraz z mężami, partnerami, braćmi lub ojcami. Często pozostają one trochę w cieniu, a jednocześnie wnoszą bardzo wiele do rodzinnych biznesów. Chciałabym, aby ich praca była bardziej doceniana i mogły się dalej rozwijać. A także, aby poznały inne koleżanki z branży, by wzajemnie się wspierać w codziennych wyzwaniach. To zainspirowało mnie do opowiedzenia historii silnych kobiet – mówi Justyna Ściesiek, pomysłodawczyni inicjatywy.
– Oczywiście wiemy, że dekarze są podstawą branży i jako firma VELUX wspieramy ich działalność przez wiele aktywności. Zaobserwowałam, że Panowie są dumni ze swoich Pań i też chcieliby je wspierać. Zatem liczę, że zachęcą je do aktywnego uczestnictwa w tej inicjatywie – dodaje Justyna Ściesiek.
Te dwie historie pokazują, że kobiety doskonale dają sobie radę w wielu profesjach, również tych postrzeganych za typowo męskie. Branża budowlana, w tym dekarska, jest miejscem pracy i realizacji ambicji zawodowych kobiet. Wiele Pań z powodzeniem prowadzi lub współprowadzi firmy wnosząc wiele świeżości i empatii do budowlanego świata. Jeśli jesteś związana z branżą i chciałabyś się przyłączyć do tej inicjatywy, wystarczy że odpowiesz na kilka pytań na stronie internetowej i zapiszesz się: www.velux.pl/historiekobiet.
Firma VELUX jest od 2019 roku sygnatariuszem międzynarodowej Karty Różnorodności, która właśnie obchodzi swoje 10-lecie w Polsce. Jest ona zobowiązaniem, podpisywanym przez firmy, które decydują się na wprowadzenie zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia działają na rzecz spójności i równości społecznej.