
Łączniki do drewna
Do montażu elementów więźby dachowej najczęściej stosuje się długie gwoździe, zwane też krokwiakami. Sposób ten ma kilka mankamentów, które można łatwo wyeliminować, stosując zamiast gwoździ nowoczesne wkręty do drewna. Trzeba je tylko odpowiednio dobrać.
Tekst Kamil Muszyński
Tradycyjnie wykonywana więźba dachowa może być wzmocniona lub prawie w całości mocowana łącznikami ciesielskimi. Są one rzadko używane, a szkoda, ponieważ mają wiele zalet. Ich konkretne zastosowanie w konstrukcji drewnianej zależy w dużej mierze od wykonawcy.

Wkręty do drewna
Na rynku jest bardzo wiele wkrętów do drewna, spośród których w ciesielstwie zwykle stosuje się wkręty ocynkowane o częściowym gwincie. Dociągają one mocowane elementy do siebie i gwarantują ich ścisłe przyleganie po połączeniu. Wkręty te mają średnicę Ø6, Ø8 lub Ø10 mm i łeb stożkowy lub talerzykowy (podkładkowy). Choć wyglądają one prawie identycznie, to różnice między nimi (na przykład sposób nagwintowania) określają ich zastosowanie.
Wkręty o łbie stożkowym stosowane są w połączeniach, w których łeb wkręta ma zostać zlicowany z powierzchnią elementu dokręcanego, na przykład przy skręcaniu ścian drewnianych, do których będą w późniejszym etapie montowane warstwy wykończeniowe.
Wkręty o łbach talerzykowych mają zdecydowanie lepszą nośność na przeciągnięcie łba. Stosowane są z reguły w miejscach niewidocznych, gdzie nie jest konieczne uzyskanie płaskiej powierzchni. Tego rodzaju wkręty można również ukryć wykonując nafrezowane gniazda w miejscach ich montażu.
Ważną kwestią jest ochrona antykorozyjna. Najczęściej stosowane wkręty są ocynkowane elektrolitycznie warstwą cynku o grubości 5 µm. Takie wkręty mogą być stosowane wyłącznie w środowisku suchym. Do zastosowania
w miejscach narażonych na wilgoć lub bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym przeznaczone są wkręty ocynkowane ogniowo lub wykonane ze stali nierdzewnej.
Wielkość wkrętów
Do montażu więźby dachowej przeznaczone są wkręty:
- Ø10 i długości 300-400 mm, służące do mocowania krokwi koszowych i narożnych do murłat lub szczytu;
- Ø8 i długości 240-300 mm, służące do mocowania krokwi do murłat;
- Ø6 i długości 140-160 mm, służące do mocowania mieczy;
- Ø5 i długości 100 mm, służące do mocowania jętek.
Zalety nowoczesnych łączników do drewna:
- Trzykrotnie szybsze wykonanie pracy w porównaniu z tradycyjną metodą zbijania konstrukcji drewnianej młotkiem.
- Uzyskanie mocnego połączenia i wysokiego poziomu wytrzymałości na złamania.
- Wyeliminowanie rozszczepień i pęknięć w połączeniach drewnianych.