
Membrana EPDM. Detal 1. Łączenie podstawowe membrany z łączeniem dwóch kawałków taśmy montażowej
Wraz z coraz większą popularnością membrany EPDM wzrosło zapotrzebowanie na szkolenia z wykonywania izolacji dachów w tej technologii. Spotkanie z jednymi z najlepszych wykonawców dachów płaskich w Polsce pozwoliło na określenie problemów, z jakimi na co dzień spotykają się dekarze na takich inwestycjach.
Tekst ANNA WOŁOSZ
W ostatnich latach trendem są konstrukcje z dachami o niewielkim nachyleniu. Tendencja ta, pomijając budownictwo wielorodzinne czy też użytkowe, ma uzasadnienie w prostocie wykonania, możliwościach aranżacyjnych pełnowymiarowych pomieszczeń, a także w możliwości wykorzystania w pełni przestrzeni dachowej (takich jak dach zielony, taras na dachu). Dlatego dekarze przy wykonaniu dachów płaskich coraz częściej sięgają po materiały na izolację przeciwwodną znacząco różniące się od papy.
Jednym z nich jest membrana EPDM, która cechuje się łatwością oraz szybkością montażu. Membrana EPDM jest bardzo elastyczna, nie wymaga zgrzewania oraz specjalistycznych narzędzi. Układanie jej na skomplikowanych dachach nie stanowi problemu, a montaż jest czysty i szybki. Dodatkowo są dostępne różne szerokości rolek, co bardzo często pozwala na wykonanie połaci dachu z jednego arkusza membrany. Jednak pomimo łatwości, z jaką układa się EPDM są takie miejsca, w których właściwe wykonanie izolacji stanowi nie lada wyzwanie.
W serii artykułów o systemie EPDM pokażemy jak wykonać połączenie dwóch arkuszy membran i dwóch fragmentów taśmy montażowej, połączenie typu „T”, narożniki, obróbkę wywiewek i kominów, obróbkę okien lub drzwi tarasowych, a także w jaki sposób naprawić uszkodzenie membrany.
Zastosowane materiały i narzędzia niezbędne do wykonania połączenia:
- membrana EPDM o grubości 1,14 mm lub 1,5 mm firmy Elevate (dawniej Firestone),
- taśma łączenia podstawowego Splice Tape 3 (dwustronna taśma butylowa),
- taśma obróbkowa FormFlash 6,
- środek gruntujący QuickPrime Plus,
- szpachlówka Lap Sealant HS,
- środek do czyszczenia Cleaner C-20,
- uchwyt QuickScrubber Handles,
- włóknina do uchwytu,
- silikonowa rolka dociskowa 40 mm,
- kreda olejowa.










KROK 2. Za pomocą środka gruntującego i uchwytu zrób prostopadłe ślady na zewnętrznym arkuszu. Grunt przytrzyma membranę w odchylonej pozycji, co znacząco ułatwi montaż taśmy. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać grunt za pomocą mieszadła! Wskazówka: przelej do mniejszego wiaderka tylko potrzebną ilość gruntu. Zawsze zamykaj puszkę ze środkiem gruntującym, ponieważ szybko odparowuje.
KROK 3. Za pomocą uchwytu nałóż równomiernie preparat gruntujący. Przy nakładaniu gruntu włóknina nałożona na uchwyt jednocześnie oczyści membranę i otworzy pory membrany EPDM. Wskazówka: cienki pasek membrany owinięty wokół włókniny i uchwytu zabezpieczy przed spadaniem włókniny.
KROK 4. Wykonaj test dotykowy. Przed wklejeniem taśmy grunt powinien być odparowany w takim stopniu, aby nie kleił się do palca.
KROK 5. Wklej dwustronną taśmę butylową przy zaznaczeniu tak, aby wystawała poza krawędź górnego arkusza między 5 a 15 mm. Jeśli wystaje mniej albo wcale, dotnij membranę.
KROK 6. Zdejmij powoli folię zabezpieczającą z taśmy jednocześnie dociskając membranę całą powierzchnią dłoni. Na bieżąco wygładzaj ewentualne nierówności.
KROK 7. A co, jeśli skończy się taśma? Nic takiego. Taśma łączy się ze sobą bez problemu. Nałóż jeden fragment na drugi z zakładem
2,5 cm i kontynuuj wklejanie taśmy. Pamiętaj, że wklejenie drugiej taśmy tworzy nam dwa punkty krytyczne, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.
KROK 8. Zagruntuj wyznaczone miejsce, tak aby grunt wychodził spod naklejanej taśmy obróbkowej. Dotnij taśmę obróbkową na długość 17,5 cm (długość wynika z sumy wyznaczonych uprzednio odległości od punktów krytycznych). Pamiętaj, aby przed wklejeniem zaokrąglić wszystkie rogi taśmy. Zapobiegnie to możliwemu jej nadrywaniu.
KROK 9. Za pomocą rolki dociskowej silikonowej 40 mm starannie przewałkuj całą powierzchnię naklejonej taśmy obróbkowej.
KROK 10. Zabezpiecz szpachlówką wszystkie krawędzie taśmy obróbkowej. Wskazówka: żeby ładnie wygładzić oraz zdjąć nadmiar szpachlówki weź kawałek membrany (7×7 cm), złap mniej więcej w połowie między dwoma palcami i przejedź dookoła.
ANNA WOŁOSZ
Inżynier; doradca klienta w firmie ADACH Systemy Dachowe, specjalizującej się w doradztwie oraz sprzedaży materiałów hydroizolacyjnych na dachy płaskie, współpracującej z wykonawcami w całej Polsce oraz organizującej szkolenia dla dekarzy z systemów izolacyjnych; www.systemydachowe.com.