Membrana EPDM. Detal 1. Łączenie podstawowe membrany z łączeniem dwóch kawałków taśmy montażowej
Wraz z coraz większą popularnością membrany EPDM wzrosło zapotrzebowanie na szkolenia z wykonywania izolacji dachów w tej technologii. Spotkanie z jednymi z najlepszych wykonawców dachów płaskich w Polsce pozwoliło na określenie problemów, z jakimi na co dzień spotykają się dekarze na takich inwestycjach.
Tekst ANNA WOŁOSZ
W ostatnich latach trendem są konstrukcje z dachami o niewielkim nachyleniu. Tendencja ta, pomijając budownictwo wielorodzinne czy też użytkowe, ma uzasadnienie w prostocie wykonania, możliwościach aranżacyjnych pełnowymiarowych pomieszczeń, a także w możliwości wykorzystania w pełni przestrzeni dachowej (takich jak dach zielony, taras na dachu). Dlatego dekarze przy wykonaniu dachów płaskich coraz częściej sięgają po materiały na izolację przeciwwodną znacząco różniące się od papy.
Jednym z nich jest membrana EPDM, która cechuje się łatwością oraz szybkością montażu. Membrana EPDM jest bardzo elastyczna, nie wymaga zgrzewania oraz specjalistycznych narzędzi. Układanie jej na skomplikowanych dachach nie stanowi problemu, a montaż jest czysty i szybki. Dodatkowo są dostępne różne szerokości rolek, co bardzo często pozwala na wykonanie połaci dachu z jednego arkusza membrany. Jednak pomimo łatwości, z jaką układa się EPDM są takie miejsca, w których właściwe wykonanie izolacji stanowi nie lada wyzwanie.
W serii artykułów o systemie EPDM pokażemy jak wykonać połączenie dwóch arkuszy membran i dwóch fragmentów taśmy montażowej, połączenie typu „T”, narożniki, obróbkę wywiewek i kominów, obróbkę okien lub drzwi tarasowych, a także w jaki sposób naprawić uszkodzenie membrany.
Zastosowane materiały i narzędzia niezbędne do wykonania połączenia:
- membrana EPDM o grubości 1,14 mm lub 1,5 mm firmy Elevate (dawniej Firestone),
- taśma łączenia podstawowego Splice Tape 3 (dwustronna taśma butylowa),
- taśma obróbkowa FormFlash 6,
- środek gruntujący QuickPrime Plus,
- szpachlówka Lap Sealant HS,
- środek do czyszczenia Cleaner C-20,
- uchwyt QuickScrubber Handles,
- włóknina do uchwytu,
- silikonowa rolka dociskowa 40 mm,
- kreda olejowa.
ANNA WOŁOSZ
Inżynier; doradca klienta w firmie ADACH Systemy Dachowe, specjalizującej się w doradztwie oraz sprzedaży materiałów hydroizolacyjnych na dachy płaskie, współpracującej z wykonawcami w całej Polsce oraz organizującej szkolenia dla dekarzy z systemów izolacyjnych; www.systemydachowe.com.