Okna dachowe Velux – ułatwienia dla dekarzy
Wyjmowanie skrzydła z ościeżnicy.
Firma VELUX opracowała prostszy i mniej obciążający dla dekarza sposób wyjmowania skrzydła okna z ościeżnicy. Wystarczy nacisnąć bolec, aby odblokować zawias obrotowy.
Dzięki zatrzaskom również montaż i demontaż elementów oblachowania okna dachowego jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Liczba widocznych wkrętów została zmniejszona z 12 do 4. Mniej wkrętów węższe górne oblachowania, a także zmienione kształty poprawiają również estetykę okna od zewnątrz.
Wygodne opakowanie.
Opakowanie okna jest tak zaprojektowane, aby do jego otwierania nie trzeba było używać ostrych narzędzi. Zmniejsza to ryzyko zarysowania szyby lub innego uszkodzenia okna jeszcze przed jego montażem. Rozłożony karton można wykorzystać podczas instalacji jako wygodne stanowisko pracy, które będzie chroniło okno przed kontaktem z niewykończoną podłogą. Opakowanie wyróżniają kolorowe etykiety, dzięki którym dekarz z łatwością sprawdzi typ i rozmiar okna oraz jego wagę. Wszystkie drobne elementy zostały spakowane osobno, co ułatwia ich identyfikację i zapobiega ich pogubieniu.
Otwory na kątowniki montażowe.
Żeby uniknąć błędów przy montażu kątowników montażowych, w ościeżnicy zostały fabrycznie wywiercone otwory pod wkręty. Dzięki temu, dekarz nie musi wykonywać ich samodzielnie, a jeśli źle ustawi kątownik, to od razu będzie to dla niego widoczne. Okna można zamontować w poziomie standardowym lub obniżonym. Oznaczone kolorowymi liniami poziomy montażu i otwory pod wkręty w zasadzie uniemożliwiają popełnienie błędu na ważnym, bo początkowym etapie montażu.
Instalacja okna na dwóch poziomach.
Okna Velux można instalować na jednym z dwóch poziomów – standardowym lub obniżonym o 4 cm. Do montażu obniżonego okien pojedynczych przeznaczone są kołnierze EDJ lub EDN, do montażu okien w zestawach – kołnierz EKJ. Kątownik dokładnie wyznacza wysokość montażu. Umieszcza się go we wrębie na ościeżnicy, w miejscu zaznaczonym czerwoną (poziom standardowy) lub niebieską (poziom obniżony) linią.
Gąbka uszczelniająca w kołnierzach.
Elastyczna gąbka uszczelniająca w kołnierzach przyspiesza i ułatwia montaż. Do tej pory kołnierze uszczelniające były wyposażone w gąbkę o jednolitej strukturze i kształcie. Dla dekarza oznaczało to dodatkową pracę. Aby zapewnić szczelność przylegania gąbki do pokrycia dachowego trzeba było precyzyjnie ją docinać i dopasowywać do kształtu każdej dachówki. Po zmianie w większości sytuacji nie ma konieczności regulowania gąbki. Nowy produkt „współpracuje” z kształtem pokrycia dachowego idealnie dopasowując się do jego kształtu. Docinanie gąbki do wysokości jest niezbędne tylko w wtedy, gdy okno montowane jest w płaskiej dachówce lub gdy gąbka znajduje się pod najniższą częścią dachówki profilowanej.