Okna dachowe Roto – ułatwienia dla dekarzy
Termo-blok WD.
Termo-blok WD to jeden z głównych elementów ciepłego montażu okna. Jest to fabrycznie montowany systemem izolacji termicznej okna dachowego, wykonany z materiałów odpornych na promieniowanie UV i proces utleniania (polipropylen lub polietylen). Charakteryzuje się bardzo dobrą termoizolacyjnością. Poprawia parametr cieplny całego okna nawet o 15% oraz stanowi skuteczną barierę dla niepożądanych dźwięków docierających do wnętrza przy zamkniętym oknie. Termo-blok WD zamontowany jest na całej wysokości ramy okiennej, dzięki czemu skutecznie minimalizuje mostki termiczne na całym jej obwodzie, zapewnia wyjątkową szczelność połączenia oraz jednocześnie eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej na elementach okna.
Integralnym elementem Termo-bloku WD jest fartuch z folii paroizolacyjnej. Zapewnia on szczelne połączenie okna z izolacją przeciwwilgociową dachu. Fabrycznie zamontowany Termo-blok WD wraz z fartuchem paroizolacyjnym, to duże ułatwienie dla wykonawców odpowiedzialnych za docieplenie wnęki okiennej i wykonanie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli okno nie jest wyposażone w te elementy, to prawidłowe docieplenie ramy okiennej, zamontowanej w wąskiej przestrzeni międzykrokwiowej stanowi nie lada wyzwanie. Wciskanie materiału izolacyjnego w szczeliny o szerokości: 2-3 cm jest trudnym zadaniem i nie gwarantuje zachowania ciągłości izolacji. Szczelne połączenie wewnętrznej izolacji przeciwwilgociowej z ramą okienną, to również trudna i pracochłonna czynność, jeżeli okno nie jest fabrycznie wyposażone w odpowiedni fartuch.
Zestaw przyłączeniowy MDA.
Zwykle okna dachowe montowane są powyżej warstwy izolacyjnej dachu. Aby uzupełnić niewystarczającą ochronę, jaką daje konstrukcja dachu w połączeniu z oknem dachowym, firma Roto Okna Dachowe zaprojektowała zestaw przyłączeniowy MDA. Zestaw ten jest zbudowany z profili termoizolacyjnych wykonanych z bardzo twardego i wytrzymałego konstrukcyjnie styropianu EPS. Profile te zostały dodatkowo wzmocnione drewnianymi listwami.
W skład zestawu wchodzą także: śruby mocujące, rolka taśmy uszczelniającej, 4 odcinki taśmy klejącej Primur oraz instrukcja montażu. Zestaw zapewnia poprawę parametru cieplnego całego okna nawet o 0,1 W/(m2K). Montaż zestawu MDA gwarantuje dodatkową wiatro-, hydro- i termoizolację. Pozwala również na ograniczenie ryzyka powstawania kondensatu pary wodnej na ościeżnicy.
Obniżony montaż.
Podstawowa różnica pomiędzy tym montażem a montażem tradycyjnym polega na niższym umieszczeniu okna w konstrukcji dachu. Dla osiągnięcia takiego efektu stosowany jest specjalny kołnierz z dodatkowymi akcesoriami. Pozwala on na montaż okna do 12 cm głębiej niż przy standardowej zabudowie. Takie rozwiązanie, sprawia, że okno jest w mniejszym stopniu narażone na wpływ czynników atmosferycznych, w szczególności niskich temperatur. Dzięki temu maleje ryzyko powstawania mostków termicznych w zabudowie okna, co przekłada się na lepsze parametry cieplne. Obniżony montaż okien nie ogranicza ich funkcjonalności. Nie powoduje także żadnych ograniczeń w montażu akcesoriów zewnętrznych, takich jak rolety lub markizy.
Firma Roto oferuje trzy rodzaje kołnierzy do pogłębionego montażu. Dla okien z serii Designo i dachów o nachyleniu 30-65° rekomendowany jest kołnierz ETL, który pozwala na montaż o 6 cm lub 12 cm poniżej standardowego poziomu. Z kolei, dla najnowszej linii okien RotoQ przygotowano dwa kołnierze: EDJ i EDN, które pozwalają na obniżony montaż w dachach o nachyleniu 20-90°o 4 cm.