Okno połaciowe w dachu płaskim
Najważniejszym zadaniem dekarza jest prawidłowe osadzenie okna w konstrukcji oraz precyzyjna obróbka wszystkich połączeń z pokryciem dachu – tak, aby nie przeciekało i nie tworzyło mostków termicznych. Jest to tym bardziej istotne, im mniejszy kąt nachylenia ma dach.
Tekst Waldemar Wadowski
W Polsce, w sezonie jesienno-zimowym śnieg może zalegać na dachu przez kilka miesięcy, więc konstrukcja dachu płaskiego musi być skutecznie zabezpieczona przed wodą i wilgocią. Ryzyko rośnie zwłaszcza zimą. Następujące po sobie naprzemiennie cykle zamarzania i rozmarzania mogą prowadzić do powstawania nieszczelności w warstwie hydroizolacji oraz na jej połączeniach z innymi elementami, między innymi z oknem dachowym. Przez te szczeliny woda wnika pod pokrycie.
Najłatwiej tego typu okno zamontować przy wykorzystaniu samoprzylepnej papy podkładowej. Potrzebne są narzędzia: palnik gazowy obróbkowy/nagrzewnica, wkrętarka, nóż do wycinania papy oraz przesłona (z 8 mm płyty OSB o wymiarach 100 x 40 cm) chroniąca ramę okna przed płomieniem nagrzewnicy. Wcześniej trzeba wykonać na nie otwór w dachu według projektu przygotowanego przez konstruktora.
Montaż okna w dachu płaskim
Okno na dach płaski można osadzać bezpośrednio na pokryciu, na ramie montażowej lub w warstwie nośnej. Miejsce wokół otworu należy przykryć papą samoprzylepną, która doszczelni połączenie stolarki z dachem.
KROK 1. Podłoże wokół okna dachowego (pas o szerokości około 30 cm) należy zagruntować szybkoschnącym preparatem rozpuszczalnikowym
KROK 2. Przed instalacją okna układa się pierwszą warstwę samoprzylepnej papy podkładowej. Pasy mocuje się na styk.
KROK 3. Następnie aktywuje się samoprzylepność papy przez rozgrzanie jej spodu palnikiem.
KROK 4. Wierzchnią stronę papy nagrzewa się w celu stopienia mikrofolii przed montażem okna.
KROK 5. Okno do dachów płaskich instaluje się w roztopionej warstwie bitumu samoprzylepnej papy podkładowej.
KROK 6. Następnie mocuje się je mechanicznie za pomocą wkrętów w odstępach podanych w instrukcji.
KROK 7. Obróbka stref krawędziowych – przyklejenie papy po obwodzie na styku dachu i ościeżnicy do połowy jej wysokości, a następnie drugim pasem przez całą wysokość ościeżnicy.
KROK 8. Kolejnym krokiem jest aktywacja spodniej strony papy przy pomocy nagrzewnicy elektrycznej lub małego palnika gazowego obróbkowego. Minimalizuje to możliwość uszkodzenia płomieniem ościeżnicy okna z PVC i nie powoduje wycieku asfaltu, co zabezpiecza okno przed zabrudzeniem.
KROK 9. Górną krawędź obróbki zabezpiecza się listwami dociskowymi montowanymi pod okapem ościeżnicy.