Plaster miodu z blachy
Elementy w kształcie plastra miodu z blachy to oryginalny sposób na wykonanie elewacji i na przykład fasad kominów. Można je wykorzystać również we wnętrzach jako elementy dekoracyjne. Jak je przygotować?
Tekst ŁUKASZ BRYZIK
Kształt, format, proporcja. To słowa klucze dotyczące ogólnie pojętego projektowania. Wpływają one na nasze postrzeganie przestrzeni lub konkretnego materiału. Jeden kształt wydaje nam się bardziej atrakcyjny wizualnie niż inny. Wiele z nich podpatrzyliśmy w naturze. Ten akurat u pszczół, a konkretnie w wytwarzanych przez nich plastrach miodu.
Plaster miodu to popularny i bardzo uniwersalny kształt. Elementy, znane również jako heksagonalne, mają kształt sześciokąta foremnego. Po ułożeniu obok siebie tworzą wzór przypominający geometryczną strukturę. Regularne sześciokątne płaty, które łączą się ze sobą, układają się w efektowną i symetryczną powierzchnię. Pomysł ich przygotowania z blachy powstał w momencie decyzji firmy Florian Centrum o wzięciu udziału w pierwszej edycji targów Roof Expo w Nadarzynie. Chcieliśmy pokazać coś indywidualnego, coś co będzie efektownie prezentować się na kominach i elewacjach. Sądzę, że się to udało, tym bardziej, że przygotowanie tych elementów jest stosunkowo proste do zrobienia i montażu.
Dodatkowym atutem tych szablonów w kształcie plastra miodu jest łatwe ich proporcjonalne zmniejszanie lub zwiększanie. Dzięki temu przy użyciu tego samego materiału można uzyskać inny efekt. Dla jego podkręcenia można zdecydować się na szablony w wersji 3D. Większe przełamanie pozwala na inne załamywanie się światła.
Uwaga! Podczas montażu warto pamiętać o przetrasowaniu podłoża, na którym będziemy montować „plaster miodu”.
Wykonanie okładziny z plastra miodu z blachy krok po kroku
Krok 1. Przede wszystkim koniecznie trzeba przygotować sobie szablony. My pracujemy na dwóch wersjach – pierwszy szablon (po prawej) jest płaski, drugi (po lewej) – jest z odsunięciem 3D. Wersję wybieramy w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Wymiary szablonów warto dostosować do elementu, który ma być nimi pokryty. Jeżeli mamy większą powierzchnię do pokrycia, możemy zwiększyć element (plaster miodu) lub ułożyć ich więcej. Przy zwiększaniu wersji 3D trzeba pamiętać, że element będzie po przegięciu pogrubiony, więc pośrodku należy zaplanować większą szerokość.
Krok 2. Szablony wycina się z arkusza blachy. My pracujemy na płaskich blachach ze stali powlekanej Florian Centrum, ale równie dobrze można użyć każdej blachy płaskiej. Na kominach w miejscach otworów wentylacyjnych stosujemy blachę perforowaną. Sam kształt szablonu jest w użyciu bardzo ekonomiczny. Przy odrysowywaniu go na arkuszu ustawiamy go tak, aby ścianki do siebie przylegały. Wtedy pozostaje niewiele odpadu.
Krok 3. Gdy są już wycięte wszystkie elementy, pora na zaginanie ich krawędzi. Kolejność właściwie jest dowolna. Zagięcie powinno wynosić co najmniej 2 cm. Dobrze jest je dostosować do wielkości elementu. Powinno być większe wtedy, gdy będzie odwinięcie na żabki lub na zaciąg.
Krok 4. Trzy krawędzie zaginamy do tyłu, a dwie – do przodu.
Te dwie zagięte do przodu będą służyć jako zaczep do następnych elementów.
Krok 5. Przy elementach układanych na zewnątrz odwinięcie może posłużyć do zamocowania do łat. Panele krawędziowe zasłonią mocowanie.
Krok 6. Na koniec blachę przegina się pośrodku. Dla większości to oczywiste, ale warto podkreślić, że najlepiej zaginać blachę zabezpieczoną folią. Folię usuwa się dopiero przed montażem.
Krok 7. Dla wszystkich, który pracują z blachą jest też jasne, że zagięcia trzeba jeszcze dogiąć.
Krok 7. Elementy w kształcie plastra miodu mocuje się do sztywnego poszycia z odpowiednio przygotowanych desek lub płyt, zaczynając od dołu. Uzyskany efekt najlepiej prezentuje się po podświetleniu leadami. Wielu dekarzy montuje tego typu elementy we wnętrzach.
ŁUKASZ BRYZIK
Mistrz ciesielstwa, mistrz dekarstwa, mistrz blacharstwa. Wiceprezes ds. szkoleń Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Orzecznik techniczny PSD. Wieloletni szkoleniowiec, ambasador firmy Florian Centrum. Prowadzi własną firmę Techado Usługi blacharsko-dekarskie. Ma uprawnienia pedagogiczne, więc przyjmuje uczniów na praktyki dekarskie.