Izolacja termiczna dachu. Podstawy fizyki budowli
Dach jest tą przegrodą, od której w dużej mierze zależy to, czy budynek będzie spełniał warunki energooszczędności. Zgodnie z zasadą, według której działa ludzki organizm – najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dokładną termoizolację dachu, tym bardziej, że istnieje kilka możliwości, aby przeprowadzić ją w pełni skutecznie.
Tekst JACEK ŁAZUKA
Obecnie dużą wagę przywiązuje się do energooszczędności w budownictwie, dbając o to, aby budynki generowały jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Nie jest tajemnicą, że najwięcej ciepła ucieka przez przegrody– podłogę na gruncie, ściany zewnętrzne, okna, drzwi i dach. W tym zakresie jednym z najważniejszych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła U. Jego wartość według przepisów jest najsurowsza (najniższa) dla dachów i stropodachów i wynosi 0,15 W/(m2K).
CZYM JEST WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA U?
Współczynnik przenikania ciepła U określa zdolność przenikania ciepła przez przegrody budowlane, na przykład ściany i dachy. Określa ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 przegrody (ściany, dachy itp.), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Im niższa wartość współczynnika U, tym lepszym izolatorem jest przegroda i mniejsze są straty ciepła. Prościej rzecz ujmując, współczynnik przenikania ciepła powie nam, na jakie straty ciepła musimy się przygotować i czy rachunki za ogrzewanie będą wysokie?
Ze współczynnikiem przewodzenia ciepła ściśle wiąże się inny parametr – współczynnik przewodzenia ciepła λ. Jego wartość określa zdolność materiału do przekazywania ciepła. Przyjmuje się go zwykle według danych producenta dla warunków średnio wilgotnych. Im materiał słabiej przewodzi ciepło (ma mniejszą wartość λ), tym lepiej nadaje się na izolację cieplną.
JAK OBLICZYĆ WSPÓŁCZYNNIK U?
Do obliczenia współczynnika przenikania ciepła U potrzebne są dwie wartości: współczynnik przewodzenia ciepła λ i grubość materiału. Zależność między nimi wyraża się wzorem:
U = λ/d
gdzie: λ – przewodność cieplna, d – grubość materiału.
Ten wzór jest często wykorzystywany do prostego porównywania materiałów, ponieważ współczynnik U jest podawany w przepisach w celu określenia minimalnej izolacyjności konkretnych przegród. Takie zastosowanie tej zależności (tego wzoru) jest prawdziwe, jeżeli mamy do czynienia z bardzo prostą przegrodą wykonaną z jednego materiału. Jeśli natomiast przegroda ma skomplikowaną budowę i składa się z wielu materiałów (tak jak dach), to jej współczynnik U wymaga już złożonych obliczeń i użycie takiego prostego przelicznika bywa powodem powstawania błędów. Do określenia izolacyjności termicznej przegrody stosuje się opór cieplny, który jest odwrotnością współczynnika U.
R = 1/U
Opór cieplny całej przegrody jest sumą oporów poszczególnych warstw oraz oporów napływu i odpływu ciepła. Opór pojedynczej warstwy można obliczyć ze wzoru:
R = d/λ
Aby dowiedzieć się, jaką izolacyjność cieplną ma dach, należy zsumować opór cieplny każdej z jej warstw.
GDZIE UMIEŚCIĆ IZOLACJĘ TERMICZNĄ?
Na dachu skośnym natomiast są aż trzy różne sposoby montażu – daje to pełne spektrum rozwiązań docieplenia zarówno dachów nowych, jak i remontowanych.
W naszej strefie klimatycznej najlepszym z rozwiązań jest montaż nakrokwiowy. Podobnie, jak w przypadku ścian zewnętrznych, również na dachu zalecany jest montaż termoizolacji od strony zewnętrznej, aby cały układ konstrukcyjny odizolować od wahań temperatur dobowych. Montaż nakrokwiowy to doskonałe zabezpieczenie zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami – korzyścią jest znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania oraz chłodzenia budynku.
Docieplenie montowane od strony poddasza to doskonałe rozwiązanie gdy potrzebna jest dodatkowa warstwa termoizolacji bez konieczności ingerencji w poszycie dachowe. Dlatego jest to najlepszy sposób by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które ucieka z budynku. Bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ materiału pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność termiczną budynku przy wykorzystaniu możliwie cienkiej warstwy ocieplenia. Ten sposób montażu ma dodatkową zaletę – ocieplenie można zaplanować również w sezonie podczas niekorzystnej pogody.
Izolację termiczną układa się również między krokwiami. Ten sposób jednak nie wystarczy do tego, aby skutecznie zaizolować połacie dachu. Krokwie stałyby się drogą ucieczki ciepła z budynku. Dlatego należy termoizolację międzykrokwiową połączyć z podkrokwiową lub nakrokwiową, aby w efekcie uzyskać układ mieszany.