Wkład producentów w kształcenie młodych dekarzy
Aby naprawdę dobrze wykształcić ucznia dekarstwa potrzebny jest nauczyciel-pasjonat, właściwe warunki prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych, a także – co niemniej istotne – wsparcie producentów materiałów budowlanych w proces dydaktyczny
Tekst ARTUR BEDNARSKI
Zawód Przyszłości Dekarz funkcjonuje w obecnej formule od kwietnia 2019 roku. Od tego czasu aktywność jednego z wiodących projektów Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy przykuwała uwagę wielu firm i instytucji, nie tylko związanych z branżą dachową. Grupa producentów materiałów budowlanych już od początku działalności projektu ZPD dała ogromny kredyt zaufania, że Stowarzyszenie jest w stanie wprowadzić trwałe zmiany w kształceniu przyszłych dekarzy oraz zachęcić nastolatków do nauki rzemiosła – takim jest na przykład stworzenie zawodu technik dekarstwa. Kolejni partnerzy dołączają do projektu, widząc nasze zaangażowanie i wymierne działania na rzecz edukacji młodzieży.
Dzięki współpracy z najlepszymi producentami pokryć dachowych i akcesoriów możemy dostarczyć uczniom to, co najważniejsze – dostęp do profesjonalnych szkoleń przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i aktualnej, zgodnej z normami i technologią, wiedzy ich trenerów. Producenci materiałów dachowych zawsze chętnie podchodzą do tematu szkolenia aktualnych i przyszłych dekarzy. W czasie trwania projektu ZPD, uczniowie mieli dotychczas możliwość poznać między innymi techniki wykonywania obróbek dachowych, pracę z wykorzystaniem metali szlachetnych, montażu systemów komunikacji, pokryć ciężkich i akcesoriów, przygotowania otworów i osadzania okien dachowych, a także wiele innych zadań, które czekają ich w pracy zawodowej. Wielu uczniów ze szkół objętych działaniami projektu ZPD miała także możliwość odwiedzenia fabryk materiałów dachowych, dzięki czemu wiedzą już nie tylko, jak montuje się dane pokrycie, ale także jak ono powstaje.
W chwili wybuchu pandemii Covid-19 wiele bezpośrednich działań projektu zostało wstrzymanych lub zmieniło swoją formułę. Część naszych partnerów szybko zweryfikowała swoje metody szkoleniowe i w okresie ograniczenia spotkań, przygotowała cykle szkoleń w formie pokazów online. Aktualnie wszystkie szkolenia odbywają się w tradycyjny sposób, lecz wiemy, że nawet podczas lockdown’u możemy liczyć na wsparcie merytoryczne producentów.
Partnerzy projektu ZPD co roku dostarczają spore ilości odzieży roboczej, aby adeptom zawodu pracowało się bezpiecznie i komfortowo. Uczniowie często otrzymują w paczkach także gadżety i akcesoria związane z marką producenta, co buduje ich świadomość i przyszłe preferencje. Koniec roku szkolnego to kolejny moment, w którym partnerzy decydują się przekazać upominki dla absolwentów, a wybrańcy otrzymują dodatkowe stypendia – przekazywane przez partnera niezależnie od programu stypendialnego projektu ZPD.
Czy patrząc na to, co zyskują uczniowie dekarstwa w ramach działań projektu ZPD, można uznać, że są rozpieszczani? Bynajmniej nie – każdy nowy rzemieślnik jest na wagę złota, dlatego adepci już w toku edukacji są nagradzani za swoją determinację w zdobywaniu wiedzy.
Ogromne podziękowania kierujemy więc do partnerów projektu: Balex Metal, VELUX, Creaton, Milwaukee, Technonicol, Blachprofil 2, Blachotrapez, Dakea, Blachy Pruszyński oraz BMI Braas i BMI Icopal. Projekt „Zawód Przyszłości Dekarz” jest zaplanowany do końca czerwca 2024 roku (chociaż niewykluczone, że w miarę dostępności środków i możliwości, będzie kontynuowany w kolejnych latach) i z ogromną przyjemnością zapraszamy kolejnych partnerów do współtworzenia działań, mających wykształcić kolejne pokolenie młodych dekarzy.