Jak prawidłowo wzmocnić konstrukcję drewnianą?
Konstruowanie więźby oraz innych drewnianych konstrukcji jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy prace ciesielskie są wykonywane od podstaw, a wykorzystywany materiał jest nowy i odpowiednio przygotowany. Często jednak wykonawcy stają przed wyzwaniem remontów już istniejącej konstrukcji, która po latach użytkowania wymaga wzmocnień oraz wymiany lub uzupełnienia niektórych elementów. Niezastąpione w wykonaniu tego typu prac okazują się wkręty WKFC oraz WKFS z pełnym gwintem używane do wzmocnień, produkowane przez KLIMAS Wkręt-met.
Wkręty konstrukcyjne WKFC mają pełny gwint oraz walcowy łeb.
Doskonale sprawdzają się podczas prac przy połączeniach konstrukcyjnych, gdzie nie jest zalecane ściąganie elementów drewnianych. Połączenia takie stosuje się przy wzmocnieniach.
Wkręty WKFS różnią się łbem stożkowym, dzięki któremu doskonale licują się z drewnem.
Oba produkty są wyposażone w gniazdo typu TX, które efektywnie przenosi moment obrotowy. Prace ułatwią również innowacje technologiczne, jakie KLIMAS Wkręt-met wprowadził w całej rodzinie produktów ciesielskich.
Pierwszym rozwiązaniem jest nowa końcówka frezująca, wyposażona w podwójny gwint, który umożliwia szybsze złapanie drewna przy użyciu mniejszej siły docisku.
Nowa końcówka frezująca dodatkowo redukuje opór podczas wkręcania. Te funkcjonalności dopełnia powłoka woskowa znacznie ułatwiająca i przyspieszająca montaż. Cechy nadane wkrętom ciesielskim redukują czas pracy, podnoszą jej ergonomię i eliminują konieczność wstępnego nawiercania nawet twardego drewna.
Wkręty WKFC i WKFS są przeznaczone do połączeń, które powinny zostać wzmocnione zarówno w konstrukcjach nowych, jak i tych objętych procesem renowacji. Dzięki swojej konstrukcji wkręty mogą być montowane pod różnymi kątami 90, 60 czy 45°, a łeb walcowy lub stożkowy zagłębia się wówczas w materiale.
Doskonałym przykładem zastosowania WKFS oraz WKFC są otwory i podcięcia w belkach.
Zarówno otwór, jak i podcięcie powodują osłabienie elementu konstrukcyjnego. Kolejną sytuacją, w której warto zastosować wkręty do wzmocnień jest strefa kalenicowa. W niej również istnieje obawa o rozwarstwienie się drewna.
Właściwe połączenie wymaga prawidłowego doboru długości wkrętów oraz montażu w odpowiedniej odległości od krawędzi belki.
Wcześniejsze nawiercanie powoduje zmniejszenie naprężeń oraz pozwala na wkręcenie wkręta bliżej krawędzi belki. Minimalna odległość od krawędzi powinna wynosić 3-krotność średnicy wkręta przy wcześniejszym nawiercaniu lub 5-krotność średnicy przy wkręcaniu bez nawiercania.
Wkręty konstrukcyjne – podobnie jak cały asortyment KLIMAS Wkręt-met – zostały zaprojektowane i wyprodukowane w polskich zakładach. Produkty są poddawane specjalistycznym badaniom i testom weryfikującym parametry wytrzymałościowe, jakość powłok ochronnych, szybkość i łatwość wkręcania oraz bezpieczeństwo połączeń. Zastosowanie wkrętów konstrukcyjnych z pełnym gwintem WKFC i WKFS zapewni odpowiednią wytrzymałość zarówno nowym, jak i restaurowanym oraz wzmacnianym konstrukcjom drewnianym.
KLIMAS Wkręt-met to gwarancja bezpieczeństwa i jakości MOCNEJ NA POKOLENIA.