Membrana EPDM. Detal 2. Naprawa łączenia podstawowego
Zima za nami. Od paru dobrych tygodni trwa sezon budowlany. Z każdym dniem dobrej pogody pojawia się coraz więcej pytań o membranę EPDM – nie tylko dotyczących jej zakupu, ale także – naprawy.
Tekst ANNA WOŁOSZ
W poprzednim artykule (link) poruszyliśmy temat wzrostu popularności membrany EPDM. Coraz więcej połaci dachów płaskich jest pokrytych tym materiałem, co znacząco przekłada się na ilość napływających do nas pytań – w tym naprawy powstałych uszkodzeń.
Jak każdy inny materiał membrana EPDM, pomimo wielu swoich zalet, może zostać uszkodzona. Nieszczelności mogą pojawić się na łączeniu dwóch kawałków membrany oraz na środku arkusza. Na szczęście dzięki rozbudowanemu systemowi akcesoriów jesteśmy w stanie dokonać naprawy bez konieczności wymiany całej płachty. Jest to kolejna ważna zaleta tego materiału. Pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.
Często pojawia się pytanie czy połączenie dwóch arkuszy membrany za pomocą taśmy butylowej jest szczelne. Tak! Pod warunkiem, że nie powstaną nam przy wklejaniu membrany tak zwane rybie mordki (krok 1). To nic innego jak pofałdowanie EPDM. Takie miejsca tworzą nam punkty krytyczne, które wymagają zabezpieczenia taśmą okapową.
Technika wykonania naprawy izolacji z EPDM jest w każdej sytuacji taka sama. Jej podstawą jest odpowiednie oczyszczenie membrany oraz zagruntowanie. Prawidłowo możemy wykonać to tylko przy pomocy uchwytu oraz przeznaczonej do niego włókniny. Jest to istotne, ponieważ grunt – oprócz tego, że będzie na powierzchni membrany – także wniknie w jej pory. Dzięki temu taśma z butylem stworzy trwałe połączenie.
Oto prosty i szybki sposób na przywrócenie szczelności hydroizolacji wykonanej z membrany EPDM. Uprzedzając pytania, membrana naprawiona w prawidłowy sposób przy pomocy specjalnie przeznaczonych akcesoriów odzyskuje swoje właściwości.
Materiały i narzędzia niezbędne do naprawy:
- taśma okapowa QuickSeam 5” Flashing,
- środek gruntujący QuickPrime Plus,
- uchwyt QuickScrubber Handles Plus,
- włóknina do uchwytu.
- środek czyszczący Cleaner C-20,
- silikonowa rolka dociskowa o szerokości 40 mm,
- kreda olejowa.
KROK 3. Zagruntuj wyznaczony obszar. Poczekaj aż grunt odparuje. Standardowo, do sprawdzenia użyj palca. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać grunt za pomocą mieszadła! Wskazówka: Przy dłuższym fragmencie do naprawy polecamy użycie większego uchwytu.
KROK 4. Dotnij potrzebny odcinek taśmy okapowej i zaokrąglij jej rogi. Taśma jest samoprzylepna. Po odparowaniu gruntu wklej ją w taki sposób, aby po obu jej stronach był widoczny grunt.
KROK 6. Zabezpiecz cięte krawędzie na początku i na końcu taśmy okapowej szpachlówką. Wskazówka: żeby ładnie wygładzić oraz zdjąć nadmiar szpachlówki weź kawałek membrany (7 x 7 cm), przytrzymaj ją mniej więcej w połowie między dwoma palcami i przejedź dookoła.
ANNA WOŁOSZ
Inżynier; doradca klienta w firmie ADACH Systemy Dachowe specjalizującej się w doradztwie oraz sprzedaży materiałów hydroizolacyjnych na dachy płaskie, współpracującej z wykonawcami w całej Polsce oraz organizującej szkolenia dla dekarzy z systemów izolacyjnych; www.systemydachowe.com.