Mieć video czy nie mieć– oto jest pytanie?
W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces, firmy budowlane muszą wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, żeby zwiększyć swoją widoczność i zdobyć nowych klientów. Video marketing jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi digital marketingu, który firmy budowlane mogą zastosować do promowania swoich produktów. W pięciu punktach prezentujemy, jak ważny jest video marketing w branży dekarskiej.
Tekst MARCIN WOJCIECHOWSKI
Video testimonial, spot reklamowy, billboard sponsorski, dokument, webinar, transmisja czy też rolka mogą bardzo pomóc w budowaniu marki, poznawaniu produktów czy zaangażowaniu klientów do działania. Dlaczego tak jest?
Materiał video jest wyjątkowo przystępny dla inwestorów, dystrybutorów oraz wykonawców. Oglądanie na smartfonie, tablecie, komputerze czy smart TV jest łatwe, przyjemne i uczące. W dodatku
video jest w stanie przekazywać informacje w sposób znacznie bardziej przystępny i zrozumiały dla odbiorcy niż sama treść tekstowa – oprócz artykułu, który właśnie czytasz :-) Oto pięć punktów, które wskazują na to, jak ważny jest video marketing w branży budowlanej.
Po pierwsze: Video marketing może pomóc w zwiększeniu widoczności firmy budowlanej w Internecie
Łatwość obsługi i popularność narzędzi streamingowych pozwala umieszczać i oglądać materiały na różnych platformach społecznościowych, takich jak amerykańskie YouTube, Facebook, Twitter, Instagram czy chiński TikTok. Umożliwia to łatwe dotarcie z materiałem emitowanym z jednego miejsca do szerokiego, międzynarodowego grona odbiorców.
Video marketing daje możliwość pokazania produktu w akcji, zrozumienia jak dany produkt działa i jakie korzyści inwestorzy otrzymają dzięki jego użytkowaniu. Jest idealnym sposobem na budowanie więzi emocjonalnej z klientami. Dzięki video marketingowi firma może przekazywać wartości i idee, które są ważne dla marki, a jednocześnie budować pozytywny wizerunek w oczach inwestorów.
Po drugie: Video marketing może znacząco pomóc w budowaniu zaufania do marki budowlanej
Jedną z ważnych możliwości – z punktu widzenia firmy budowlanej – jest szansa pokazania w video tego, w jaki sposób powstają jej produkty lub usługi. Pozwala to na zaprezentowanie (przy poszanowaniu know how firmy), jakie narzędzia i procesy są wykorzystywane w produkcji. Emisja tych treści pomaga w zbudowaniu zaufania, pokazując klientom, że firma pracuje na najwyższym poziomie, dba o każdy etap działań, używa doskonałych materiałów i korzysta z usług wykwalifikowanych pracowników.
W materiałach video można dostarczać wartościowe informacje, takie jak porady dotyczące projektowania i opieki pozakupowej lub pogwarancyjnej, co buduje zaufanie do marki, szczególnie wśród młodych pokoleń. Przekazywanie w ten sposób treści pozwala na wykazanie się wiedzą i kompetencją w branży budowlanej, przyciągając klientów, którzy szukają ekspertów w danej dziedzinie.
Po trzecie: Video marketing może pomóc w zwiększeniu zaangażowania klientów
Treści przyciągające uwagę (eye-catching video) potrafią znacznie zwiększyć zaangażowanie klientów. Filmy, miniaturki, formaty pionowe, krótkie rolki zwracają uwagę nawet tych, którzy nie są w danym momencie zainteresowani konkretnym produktem. Można to osiągnąć poprzez filmy zawierające ciekawe historie, intrygujące pytania, humor lub piękne wizualizacje. Ważne jest, aby treści video były dostosowane do grupy docelowej oraz interesujące dla danego segmentu klientów.
Wykorzystanie emocji, takich jak szczęście, smutek czy radość, może zwiększyć empatyczność odbiorców i wzmocnić ich emocjonalne połączenie z marką. Tworzenie serii video, które odnoszą się do konkretnej tematyki, może natomiast zachęcić przyszłych inwestorów do powrotu, aby obejrzeć kolejne odcinki. Ważne jest wtedy, żeby odpowiadać na pytania i komentarze klientów – w ten sposób jeszcze bardziej zwiększymy ich zaangażowanie.
Po czwarte: Video marketing może pomóc w zwiększeniu sprzedaży
Na platformach mediów społecznościowych, które preferują formaty multimedialne pierwszym efektem umieszczania reklam, filmów, rolek, shortów video jest wzrost zasięgów. Klienci, potencjalni klienci lub ambasadorzy marki chętniej dzielą się interesującymi materiałami video niż tekstowymi. Powoduje to generyczny, a więc pewnego rodzaju buzzmarketingowy, wzrost widoczności. Filmy są proponowane lub automatycznie wyświetlane nowej grupie znajomych znajomych. Mówi się przecież, że zobaczonego raz filmu nie da się „odzobaczyć”. Daje to możliwość zaprezentowania się (z każdej możliwej, dobrej strony) potencjalnym odbiorcom – jeszcze nie klientom, którzy nie mieliby innej sposobności na poznanie produktu.
Kliknięcie w odpowiednio przygotowany film powoduje „zaciasteczkowanie” przeglądarek zainteresowanej osoby. Kolejnym krokiem jest wyświetlanie konsekwentnych, podobnych filmów w sposób automatyczny. Retargeting to algorytm działania pozwalający na docieranie do osób, które już miały kontakt z materiałem marketingowym marki. Dzięki retargetingowi można przypomnieć widzom o produktach, które już widzieli, a może się okazać, że po pewnym czasie podejmą decyzję o zakupie.
Po piąte: Marketing jest niezbędny do zwiększenia lojalności klientów firmy budowlanej
Dla każdej firmy budowlanej sprzedaż produktów dla ostatecznego klienta, czyli inwestora odbywa się w interwałach co kilkanaście lat. Taki odcinek czasu powoduje, że klient może stracić swoją wiedzę, chęć do polecania lub wymiany informacji. Dlatego ważne jest, żeby zachować pewną pulę osób w gronie lojalnych ambasadorów marki.
Oczywiście naturalną grupą powinni być sprzedawcy lub dystrybutorzy, którzy nie rozstają się z marką na lata, tylko pracują z produktami każdego dnia. Są oni najważniejszą „drużyną pierścienia” do tworzenia treści, w których są wyjaśniane konkretne problemy lub pokazywane kroki do wykonania określonej czynności związanej z produktem. Takie treści przyczyniają się do zwiększenia lojalności kolejnych klientów. A dzięki tego typu filmom klienci otrzymują dodatkowe wsparcie i wiedzę związaną z produktem, zaś marka może „szukać” w nich informacji jak poprawić swoje wyroby lub usługi.
Wykorzystanie filmów przedstawiających historie ludzi i ich doświadczenia z produktem (testimonial) może pomóc w budowaniu relacji. Dzięki temu potencjalni lub nieprzekonani jeszcze klienci mogą zobaczyć, jak produkty firmy pomogły innym w rozwiązaniu ich problemów. Łatwy dostęp do live streamingu i transmisji na żywo z wydarzeń takich jak targi, konferencje czy spotkania branżowe, w idealny sposób pozwala budować grono zaangażowanych odbiorców, którzy otrzymują dodatkową wiedzę i informacje związane z firmą. Webinarowicze mogą w tym elitarnym gronie bezpośrednio (na przykład siedząc w swoim fotelu wędkarskim) zadawać trudne pytania. Organizacja spotkań online na żywo z budowy, przedstawiających proces instalacji z wykorzystaniem produktów firmy zwiększa testimonialowy efekt wow.
Video marketing to nie tylko technika zdobywania widoczności i docierania do potencjalnych inwestorów. Jest on również niezbędny w ochronie reputacji firmy budowlanej. Można go także wykorzystać do przedstawienia produktów i usług firmy w sposób zrozumiały i angażujący. Może być też użyty do zapewnienia lepszej obsługi klienta i rozwiązywania jego problemów. Aby marketing video odniósł sukces, musi być dostosowany do sytuacji danego przedsiębiorstwa.
MARCIN WOJCIECHOWSKI
CEO & Creative Director w Marketing AVEEX. Przedsiębiorca, designer, wizjoner. W ciągu niemal dwóch dekad pracy współtworzył wiele globalnych brandów, między innymi: Pirelli, Electrolux, Philips, Unilever, Wiśniowski czy Betafence. Jego bogate życie zawodowe przełożyło się na wnikliwy wgląd w prawa rządzące światem biznesu. Dzięki wrażliwości wizualnej, potrafi wyrazić markę w formie atrakcyjnego dla jej odbiorców przekazu. Z zespołem agencji i przy pomocy narzędzi marketingowych AVEEX z łatwością zmienia produkty generycznie normalne w marki, które ludzie kochają.