Najważniejsze trendy w budowie dachu w 2022 roku. Oszczędność stała się kluczowa przy wyborze produktów
Kończący się rok był wymagający dla wielu branż, ale obecna sytuacja gospodarcza przyśpieszyła rozwój ważnych trendów związanych z budową dachu. Kluczowa stała się oszczędność. Zastosowania pomagające ograniczyć zużycie energii, materiału oraz czas pracy są najbardziej pożądanymi na rynku. Jednocześnie nadal mogliśmy obserwować rosnące zainteresowanie zielonymi dachami i domami szkieletowymi. Byliśmy też świadkami rewolucji w kontekście badań nad starzeniem się membran.
W 2022 roku obserwowaliśmy rozwój trendów, które już od kilku lat zyskiwały na popularności. Oszczędność względem energii i materiału do tej pory często wiązała się z ekologicznym podejściem. Jednak w związku z rosnącą inflacją oraz kryzysem energetycznym, w mijającym roku stała się jeszcze istotniejsza w kontekście kosztów eksploatacji budynku oraz wydatków związanych z budową. Dach to szczytowy element konstrukcji, który ma ogromne znaczenie dla energooszczędności. Przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła, co wiąże się z olbrzymi kosztami. Odpowiednia konstrukcja dachu jest szczególnie ważna w przypadku domów szkieletowych, których popularność w Polsce szybko rośnie. Równie duże zainteresowanie w 2022 roku wzbudzał temat dachów zielonych. Trendy te jednocześnie mocno wpłynęły na rynek pokryć dachowych. Natomiast największą rewolucją w branży było odkrycie nowego czynnika, który wpływa na starzenie się membran. Dzięki temu na rynku pojawiły się materiały, zapewniające nieosiągalną do tej pory trwałość.
Oszczędność w wielu wymiarach
Oszczędność energii, materiałów, czasu to elementy, na które najczęściej zwracało się uwagę w kontekście budowy dachu w 2022 roku. Mają one ogromne znaczenie niezależnie od sezonu, bo budynek musi być jak najbardziej efektywny energetycznie przez cały rok. Najlepszym sposobem na zapobieganie utraty ciepła przez dach jest dobra izolacja, a więc stosowanie odpowiednich materiałów spełniających tę rolę oraz zadbanie o ich szczelność podczas montażu. Z badań właściwości izolacyjnych 100-metrowego poddasza przeprowadzonych przez Instytut Fraunhofera w Holzkirchen wynika, że odpowiednia membrana dachowa zmniejsza wymianę powietrza o 30 proc. Powstają również produkty, które pozwalają na ograniczenie zużycia materiału, a wraz z tym wydatków oraz przyśpieszają czas pracy. Już dostępne są membrany, które dzięki zintegrowanym paskom klejącym, można obracać i montować w dwóch kierunkach, co oszczędza czas pracy oraz ilość potrzebnego materiału nawet do 30 proc.
– Kiedy skupiamy się na oszczędności w różnych aspektach dotyczących budowy dachu, należy pamiętać jak ważna jest dobra jakość produktu. To właśnie dobrze opracowane materiały sprawią, że dom będzie prawidłowo spełniał swoją izolacyjną funkcję i ograniczą wydatki na energię oraz czas poświęcony na montaż. Natomiast wybór membrany niskiej jakości, może chwilowo ograniczyć koszty, ale jednocześnie często wiąże się ze zmniejszeniem bezpieczeństwa pracy na dachu oraz szybką utratą funkcjonalności produktu. Materiał niespełniający swojej funkcji powoduje nasiąkanie izolacji wilgocią i pojawienie się na niej pleśni. W ostateczności naraża to drewnianą konstrukcję na obecność grzybów i utratę stabilności – wyjaśnia Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Rewolucja w ocenie starzenia membran
W mijającym roku jednym z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w branży stało się odkrycie nowego czynnika wpływającego na starzenie się membrany. Wprowadziło to nową koncepcję badania produktów pod kątem ich żywotności. Z obserwacji Dorkena wynika, że jednym z powodów szybkiej degradacji membran, oprócz temperatury i promieniowania UV, jest ruch powietrza pod pokryciem dachowym. To zjawisko przyśpiesza utlenianie się polimerów zawartych w produkcie, a intensywność tego procesu zależy od prędkości przepływu powietrza.
Firma we współpracy z wiodącym producentem pieców przemysłowych zbudowała w Niemczech urządzenie symulujące proces starzenia przy uwzględnieniu nowego czynnika. Wyniki pokazały, że wraz ze zwiększaniem prędkości przepływu powietrza membrana ulegała szybszej degradacji. Badanie jest już także wykonywane przez niezależne instytuty badawcze.
– Na rynku już pojawiają się pierwsze produkty, które uwzględniają odporność na ruch powietrza pod pokryciem dachowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć dużo dłuższą funkcjonalność membran niż kiedykolwiek wcześniej oraz znacznie wydłużyć okres gwarancji. Zdecydowanie możemy mówić tu o rewolucji na rynku pokryć dachowych – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Zielony dach ekologiczną inwestycją
Natomiast uwagę inwestorów i architektów w 2022 roku jeszcze bardziej przykuwał temat zielonych dachów. Dzięki nim dodatkowa część konstrukcji może zostać zagospodarowana w sposób poprawiający wygląd budynku oraz komfort jego użytkowników. Jednak najważniejsze są ekologiczne korzyści takich zastosowań dla całego otoczenia. W ciągu roku zielony dach może wychwycić z powietrza nawet 0,2 kg/m2 mikropyłu i szkodliwych substancji, co pomaga w walce ze smogiem. Konstrukcje te mają też duże znaczenie w kontekście walki z ekstremalnymi suszami i powodziami, bo akumulują wodę w membranie. Z tego powodu ich budowa jest wspierana przez samorządy dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław, Kalisz czy Poznań.
– Zielone dachy przekładają się również na długofalową oszczędność. Roślinność zmniejsza dobową amplitudę temperatury i latem obniża ciepło konstrukcji, co znacząco wpływa na rachunki. Badania opublikowane przez National Research Council of Canada pokazały, że zielony dach zmniejszył dzienne zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji w lecie o ponad 75 proc. – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Domy kanadyjskie stają się coraz popularniejsze
Popularność domów kanadyjskich stale się utrzymuje. Rozwiązania pozwalają na szybką i stosunkowo tanią realizację inwestycji. Jednak podczas tworzenia takich budynków problem zapewnienia odpowiedniej izolacji jest jeszcze większy. Dach, który jest źle izolowany prowadzi do wychłodzenia lub zawilgocenia całej konstrukcji. W mijającym roku w branży dekarskiej był to jeden z bardziej istotnych tematów.
– W przypadku domów szkieletowych warto zdecydować się na użycie membrany. Ten rodzaj budynku charakteryzuje się dużą lekkością. Membrana jest lżejsza niż papa i zapewnia lepszą ochronę drewnianej konstrukcji. Na rynku już dostępne są produkty przeznaczone specjalnie do dachów deskowanych. Dobra membrana, może pomóc także w odprowadzaniu wody opadowej –mówi Piotr Pytel, doradca techniczny i ekspert firmy Dorken Delta.
Branża pokryć dachowych w 2022 roku napędzana była przez trendy, które utrzymują się od lat. Zielone dachy i domy kanadyjskie cieszą się coraz większą popularnością, która ma się co najmniej utrzymać, jeśli nie zwiększyć. W tym roku jednak znacząco wyróżniła się kwestia oszczędności. W wyniku stałych niepewności w branży energetycznej i z powodu inflacji może ona kształtować rynek również w nadchodzącym roku. Natomiast rewolucją stało się odkrycie nowego czynnika wpływającego na starzenie się membran.
Materiały: Dorken Delta