
Połączenie ceramiki z roślinnością
Ten dach jest wyjątkowy i prawdopodobnie jedyny taki w Polsce. Wschodnią połać pokrywa naturalna zieleń, a połać zachodnią – dachówki ceramiczne. Połączenie tych dwóch połaci wydaje się proste, ale każdy rodzaj pokrycia na tym dachu ma inne wymagania, inny rozstaw łat, inną szerokość krycia, inną wentylację. Trzeba to więc zrobić umiejętnie.
Tekst DARIUSZ NOWICKI
Ten dach dwuspadowy „został” zaprojektowany pod obydwa te pokrycia. Jednak nic się nie zgadzało, więc na dekarza (a może rolnika?) po raz kolejny spadło zaprojektowanie wszystkiego co wiąże się z połacią, wentylacją, rozstawem łat i warstwą wstępnego krycia. Inwestorzy i kierownik budowy po wysłuchaniu propozycji wykonawcy zatwierdzili proponowane rozwiązania, decydując się w części ceramicznej na zastosowanie pełnego systemu krycia dachówkami ceramicznymi wybranego producenta.
Warstwa wstępnego krycia jest identyczna na obu połaciach – membrana dachowa, a wentylację w okapie w obu połaciach zapewnia taśma wentylacyjna okapu oraz zakończenie pasem podrynnowym (poniżej deska czołowa obłożona łupkiem naturalnym ) i system rynnowy.
W części ceramicznej zamontowano klin okapu, do niego haki rynnowe z rynną, pas nadrynnowy i grzebień okapu. Następnie zamontowano łaty pod dachówkę, łatę pod barierę śniegową z belką drewnianą i pod komunikację dachową oraz okna połaciowe i boczne obróbki – wiatrownice – zamiast dachówki krawędziowej, ponieważ w zieleni nie ma zieleni krawędziowej. Następnie zamontowano wszystko, co jest w połaci zachodniej.
Druga połać – rolnicza – ma podobny okap, ale zamiast klina okapu mamy łatę, do której zamocowane są haki, następnie pas nadrynnowy – na nim zamontowana jest systemowa listwa krawędziowa, dalej – listwa separacyjna i kasety. Po ułożeniu wszystkich kaset, listew wysypano substrat ekstensywny, a do wyrównania warstwy w kasetach użyto miotły. Na tak przygotowanej powierzchni rozłożono maty z roślinnością. Po wszystkim została wykonana obsypkę z kamienia między listwami krawędziowymi i separacyjnymi a obróbką boczną – wiatrownicę, identyczną jak na połaci zachodniej.
ZASTOSOWANE MATERIAŁY
Strona zachodnia:
- dach systemowy BMI BRAAS – dachówka ceramiczna Rubin 13V antracyt, taśma kalenicowa Metaroll, taśma do obróbek Wakaflex, membrana dachowa Divoroll Universal +2S, stalowy system komunikacji dachowej, grzebień okapu i taśma wentylacyjna okapu;
- łaty 4/6, kontrłaty 6/6;
- system przeciwśniegowy – wsporniki stalowe + bal drewniany;
- okna połaciowe – VELUX GGL, GPL, rolety SML, otwieranie KMG100 + BFX + EDZ.
Strona wschodnia:
- dach systemu GREENFOND – maty o wymiarach 1 m x 1 m z roślinnością GREENFOND SEDUM MATT TUNDRA T, substrat ekstensywny GREENFOND SWE, listwy krawędziowe GREENFOND LK, listwy separacyjne GREENFOND LS, kasety GREENFOND GSD 45;
- łaty 4/6, kontrłaty 4/6;
- membrana dachowa Divoroll Universal +2S;
- taśma wentylacyjna okapu BMI BRAAS.
Obudowa kominów, deski czołowej i krokwi skrajnych: łupek naturalny CUPA PIZARRAS
System odgromowy: Dehn.













KROK 2. Okap części zielonej – zamontowano deskę doczołową
do pokrycia łupkiem naturalnym, pas podrynnowy, taśmę okapu zabezpieczającą wymaganą szczelinę wlotową (wentylacyjną) w okapie (zgodnie z DIN 4108), haki rynnowe do łaty startowej.
KROK 3. Początek okapu – po zamontowaniu warstw wymienionych wcześniej, dołożono rynnę, pas nadrynnowy, listwy krawędziowe
i pierwszy rząd kaset.
KROK 4. Zamontowano listwy krawędziowe, a następnie listwy startowe. Pomiędzy nimi znajdzie się wypełnienie z kamienia.
KROK 5. Z uwagi na połączenie różnych połaci zastosowano wykończenie boczne wiatrownicą. Na zdjęciu widać prawy dolny róg połaci zielonej. Z uwagi na dostosowanie (docięcie) kasety konieczne było wykonanie dodatkowej obróbki blacharskiej. W tej części na prośbę inwestora poprowadzono zasilanie do nawadniania kropelkowego połaci zielonej.
KROK 6. Strona ceramiczna – widoczna rynna w hakach, pas nadrynnowy i klin okapu. Do zamontowania pozostał grzebień okapu i bariera przeciwśniegowa – bal drewniany na wspornikach stalowych. Wentylacja w części dolnej – analogia do dachu zielonego (pas pod rynnowy i cała reszta).
KROK 7. Gotowe podłoże z ułożonymi kasetami.
KROK 8. Podłoże z kasetami uzupełnione substratem ekstensywnym i najważniejsze na tym etapie narzędzie – miotła.
KROK 9. Dostawa mat roślinnych – materiał dostarczany jest na konkretny dzień i godzinę przez firmę kurierską, a dzień wcześniej zebrany z plantacji.
KROK 10. Ułożony pierwszy pas mat.
KROK 11. Maty ułożone na prawie całej połaci. Z uwagi na „dobry” projekt ostatni rząd kaset również musiał zostać docięty i zakończony starannie dopasowaną obróbką blacharską.
KROK 12. Już po czterech dniach pojawiają się korzenie, które wrastają w substrat wypełniający kasety.
KROK 13. Lewa krawędź dachu zielonego uzupełniana żwirem.
DARIUSZ NOWICKI
Mistrz dekarstwa; ma liczne uprawnienia (w tym budowlane) i certyfikaty (między innymi należy do „Klubu Wykonawcy Fakro”, jest Certyfikowanym Dekarzem Braas); prowadzi firmę Kanobud