Technika zamocowań bezwkrętowych
Moda na stosowanie zamocowań z ukrytym montażem rozwija się bardzo szybko również na polskich budowach. Od podłogi po dach można obserwować różne rozwiązania z niewidocznymi wkrętami. Takie połączenia są efektowne i szczelne.
Tekst ARKADIUSZ GNAT
Podczas szkoleń obserwujemy u wykonawców duże zainteresowanie tworzeniem obróbek blacharskich bez widocznych wkrętów. Stosowane na dachu techniki wywodzą się z rzemiosła blacharskiego, a dla osób mających doświadczenie w łączeniu blach na rąbek stojący są podstawowym sposobem montażu elementów blaszanych.
Te rozwiązania mogą mieć również zastosowanie przy wykonywaniu obróbek blacharskich na różnego rodzaju dachach. Detale, w jakich sprawdzają się elementy rąbków, to przede wszystkim wszelkiego rodzaju odcinki tworzące elewacje, opierzenia komina, obróbki blacharskie attyki czy wiatrownice. Umiejętność ich wykonywania przy zastosowaniu techniki bezwkrętowej zwiększa walory estetyczne wykonywanej realizacji, ponieważ cały system mocowania ukryty jest pod oblachowaniem.
Dla dachu ma to o tyle duże znaczenie, że nie ma potrzeby „dziurawienia” elementów pokrycia, co przekłada się na jego szczelność i zwiększoną żywotność. Świadomy tego wykonawca przełoży to na wyższy zysk, licząc sobie sporo więcej za wykonanie metra bieżącego danej obróbki. Tajemnicą tej metody wykonywania obróbek są hafty (haftki, haftry, żabki). Nie są one wykorzystywane wyłącznie przy wykonywaniu dachów, ale także w montażu innych elementów budowlanych, między innymi są one dodawane przez producentów okien, do montażu oblachowania wokół przeszkleń.
Technika krycia dachu metodą na rąbek stojący podwójny lub kątowy wymaga zastosowania mocowania w postaci haftek stałych i przesuwnych. Do wykonania obróbek takich detali jak komin, wiatrownice i murki attyk z krótkich elementów nie są potrzebne haftki ruchome. W zupełności wystarczy użyć stałych. Haftki są wykonywane z różnego rodzaju blach, ale najczęściej z blachy nierdzewnej. Do małych elementów obróbek, przeważnie wykorzystuje się blaszki przygotowywane własnoręcznie. Warto przy tym pamiętać, że materiał do wykonania haftek powinien być odpowiednio dobrany do mocowanych elementów pokrycia tak, aby nie powstała korozja na styku obu materiałów.
Taka korozja może prowadzić od brzydkich rdzawych zacieków na pokryciu, a nawet do całkowitego zniszczenia elementów w miejscu mocowania. Dla zaoszczędzenia czasu można zakupić gotowe haftki, jak i całe elementy obróbek. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy terminy realizacji prac na dachu są napięte lub mamy ograniczoną liczbę pracowników. Z pewnością użycie gotowych elementów znacznie przyśpieszy etap wykonania obróbek.
Omawiane haftki są głównym elementem mocującym dany detal do konstrukcji. Odpowiednio wyprofilowaną blaszkę przykręca się lub przybija do podkonstrukcji. Haftka „zazębia” się za mocowany element i razem z nim zostaje zamknięta lub zafelcowana. Dla osób pracujących na dachach, umiejętność stosowania podobnych technik nie powinna stanowić żadnego problemu.