Krokiew w kominie
Kominy są tymi elementami budynku, które przecinają połać. Więźba dachowa powinna być więc tak zaprojektowana, aby jej elementy znajdowały się w odpowiedniej odległości od ścian komina. W praktyce jednak bywa różnie.
Tekst TOMASZ RYBARCZYK
Na budowie wykonawcy więźby zazwyczaj zastają sytuację, w której komin jest już wyprowadzony do wysokości docelowej. Jeśli jedna firma wykonuje stan surowy (w tym więźbę), to komin stawia się w trakcie montażu więźby albo po jego zakończeniu. Wówczas jeśli komin i więźba są dobrze zaplanowane, wystarczy wykonać zgodnie z projektem więźbę, pozostawiając w niej miejsce na komin oraz jego ocieplenie (kominy w miejscu przejścia przez dach powinny mieć izolację termiczną).
Projekty są jednak różne. Większość jest wykonana prawidłowo, w takich projektant precyzyjnie zaplanował więźbę i uwzględnił w niej miejsce na komin z ociepleniem. Niestety, są też takie projekty, w których tego nie uwzględniono. Również w trakcie budowy zdarzają się sytuacje, które powodują, że komin i więźba ze sobą kolidują. Bywa, że komin zostaje przesunięty na etapie ich murowania.
Trzeba wówczas pomyśleć, jakie to może mieć konsekwencje „na górze” przy jego przejściu przez dach. Inaczej dekarzy może spotkać przykra niespodzianka. Podczas wykonywania więźby dachowej wokół komina zasady są proste:
• nie można w żadnym wypadku opierać elementów więźby na kominie;
• żaden z elementów więźby dachowej nie może też przecinać ścian komina; drewniana konstrukcja powinna być oddylatowana od komina;
• komin w miejscu przejścia przez dach powinien być ocieplony.
JAK OBEJŚĆ KOMIN?
Czasami zdarza się, że komin – na przykład wskutek przesunięcia na etapie jego budowania – trafia na ważny element konstrukcji dachu. Doświadczeni wykonawcy bardzo dobrze sobie radzą z takimi sytuacjami. Wiedzą jak skonstruować więźbę, by zapewnić jej ciągłość i by jej elementy nie kolidowały z kominem. Podobnie jak przy wstawianiu okien dachowych, stosują wówczas różnego rodzaju wymiany, czyli tak konstruują układ elementów więźby, aby przeniósł on obciążenia pośrednio na inne elementy więźby dachowej. Niemniej jednak wymaga to zawsze konsultacji z projektantem i kierownikiem budowy, ponieważ powinno to być przez nich zaakceptowane i to oni decydują, czy potrzebne są dodatkowe obliczenia.
Taka przeróbka dachu może wymagać potwierdzenia projektowego, a więc sprawdzenia konstrukcyjnego przez projektanta. Zmiana powinna być również wpisana do dziennika budowy i naniesiona na rysunkach w dokumentacji powykonawczej (o ile ona jest).