Skuteczne odwodnienie dachu płaskiego
System odprowadzania wody opadowej jest nieodłącznym elementem każdego dachu. Im większy kąt nachylenia połaci, tym łatwiej jest odprowadzić deszczówkę za pomocą rynien i rur spustowych do kanalizacji lub gruntu. Jak jednak poradzić sobie z tym wyzwaniem, gdy projekt domu zakłada budowę dachu płaskiego?
Tekst DAMIAN DYLEWSKI
Domy z płaskim dachem znowu wracają do łask. Minimalne wykończenie i geometryczne kształty konstrukcji, które można dzięki nim uzyskać, podobają się dziś wielu ludziom i są zgodne z aktualnymi trendami.
Tego typu dach wymaga specjalnego sposobu odwodnienia, który obarczony jest ryzykiem wielu błędów. Odwodnienie dachu płaskiego polega na odprowadzeniu wody deszczowej z dachu ograniczonego z każdej strony ścianą attykową. Projektowanie dachu płaskiego wraz z odwodnieniem musi uwzględniać spadki oraz kontrspadki, umożliwiające skuteczny odpływ wody.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań odwodnienia dachów płaskich. Te najczęściej spotykane w projektach i na budowie to:
• odwodnienie za pomocą rynny – w tej sytuacji dach płaski traktujemy jak zwykły dach skośny. Przy takim rozwiązaniu decydujemy się na jednostronny spływ wody, a co za tym idzie musimy pozbyć się ściany attykowej po jednej stronie dachu.
Konieczne będzie wykonanie również odpowiednich spadków, aby wymusić spływ wody deszczowej do rynny umieszczonej przy jednej krawędzi dachu. Rozwiązanie to często okazuje się być nieskuteczne, gdyż woda z całej powierzchni dachu będzie spływała tylko w jedną stronę, co związane jest z nadmiernym obciążeniem rynny. Aby to zniwelować można zamontować rynnę o większej średnicy, co niestety wpływa na estetykę całego budynku.
• odwodnienia liniowe – polega na zamontowaniu korytek zlewowych, które mają za zadanie odprowadzić wodę z danej powierzchni do pionu spustowego. Rozwiązanie to jest często stosowane przy budowie parkingów. Zaletą tego rozwiązania jest wytrzymałość konstrukcji korytka. Odwodnienie liniowe sprawia wiele trudności wykonawcom. Bardzo trudno jest uzyskać szczelność i kompatybilność z różnego rodzaju izolacjami.
• odwodnienie dachu za pomocą wpustów dachowych – jest to rozwiązanie, do którego wykorzystuje się specjalne wpusty montowane w najniższym punkcie dachu. Wpusty dachowe pozwalają na zastosowanie odpływu wewnątrz budynku. Powierzchnie dachowe, gdzie zastosowano takie odwodnienie, powinny być wyposażone, niezależnie od ich wielkości, przynajmniej w dwa wpusty lub jeden wpust i jeden odpływ bezpieczeństwa. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i łatwe w montażu, jednak wykonawcy często skarżą się na problemy z zachowaniem szczelności, podobnie jak przy odwodnieniu liniowym.
Jakie są najczęstsze błędy w odwadnianiu dachów płaskich?
Firmy oferujące systemy odwadniania dachów płaskich często stosują zabiegi mające zawyżyć koszty instalacji. Jednym ze sztandarowych przykładów “naginania” rzeczywistości jest zawyżanie ilości wody, która może być odprowadzana z konkretnego dachu. Ilość wód opadowych, które ma odprowadzić system odwadniający dach płaski, ma bezpośredni związek z wielkością i jej kosztem.
Błędem jest tutaj zaniżanie przyjętego natężenia opadów deszczu, które taka instalacja może “ponieść”. Niedopasowanie takiej instalacji do rzeczywistego natężenia opadów, prędzej czy później będzie prowadzić do przelewania się wody na elewację, a co za tym idzie – powolnego jej niszczenia. To samo dotyczy także konstrukcji dachu, która może zostać uszkodzona.
Drugim poważnym błędem, który może zdarzyć się podczas projektowania czy montażu instalacji odprowadzającej wodę z dachu płaskiego, jest przewymiarowanie wpustów. Mają one pewną przyjętą wartość nominalną, którą osiąga się, kiedy zostaną one zalane do konkretnej wysokości. Wpusty o dużej wysokości zalania mogą znacznie obciążać konstrukcję dachu, może wystąpić też sytuacja, kiedy wartość nominalna nie będzie osiągana w ogóle, bo wysokość zalania będzie wyżej niż miejsce położenia wpustu awaryjnego.
Podczas montowania systemu odwadniania dachu płaskiego istotne jest także zachowanie szczelności paroizolacji. Czasami, w celu obniżenia kosztów, firmy stosują wpusty bez szczelnego połączenia z hydroizolacją. To jest oczywistym błędem, gdyż służy ona ochronie izolacji termicznej dachu przed przenikaniem pary wodnej z pomieszczenia, dzięki czemu zapobiega powstawaniu grzybów oraz niszczeniu. Trzeba pamiętać, że izolacja o niskiej wydajności przekłada się na zwiększanie kosztów ogrzewania czy klimatyzacji. Niektórzy tańsi wykonawcy oferują usługę założenia systemu odwadniania dachu płaskiego z paroizolacją o niewystarczającym poziomie szczelności. Warto więc uważać również na ten element.
Jak skutecznie odprowadzić wodę z dachu płaskiego?
Odwodnienie dachu płaskiego jest nie tyle trudne, co wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i sposobów. Wpusty dachowe są jednym z lepszych rozwiązań, jednakże należy pamiętać o użyciu odpowiednich i kompatybilnych ze sobą materiałów. Zachowanie szczelności przy osadzeniu wpustów może okazać się naprawdę proste dla wykonawcy, jeśli zastosuje on kołnierz uszczelniający.
Pomimo szerokiej gamy wyrobów producenci wprowadzają na rynek nowe kompletne systemy przeznaczone do odwodnienia dachów płaskich z zastosowaniem wpustów dachowych. Jedno z takich rozwiązań zakłada systemowe odwodnienie składające się z: wpustów dachowych, rur odpływowych, adaptera i pionu spustowego. Wpusty dachowe mają zintegrowany kołnierz uszczelniający montowany bezpośrednio do izolacji dachu. Korpus tego wpustu jest wykonany z twardego poliuretanu. Adapter pozwala na bezproblemowe przejście wpustu dachowego, mającego wyjście o średnicy 110 cm, do kwadratowej rury spustowej.
Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wykonawcy mogą mieć pewność, że wszystkie elementy systemu będą kompatybilne, gwarantujące szczelność, oraz to, że wykonawca zakupi je w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania pojedynczych elementów w różnych hurtowniach czy sklepach.