Dekarz i technik dekarstwa. Rekrutacja 2022/2023
Przed nami kolejna rekrutacja do szkół branżowych, w czasie której projekt Zawód Przyszłości Dekarz będzie wspierać na wszystkich płaszczyznach placówki edukacyjne w pozyskaniu chętnych do nauki. Sieć szkół partnerskich rośnie w co raz większym tempie.
Tekst ARTUR BEDNARSKI
Projekt Zawód Przyszłości Dekarz nieustannie dąży do realizacji swoich celów. Jednym z nich było nawiązanie ścisłej współpracy z co najmniej 20 szkołami kształcącymi w zawodzie dekarz i/lub technik dekarstwa oraz placówkami, które chciałyby poszerzyć swoją ofertę o te zawody. W ciągu 3 lat działania, projekt przekroczył już zakładaną pierwotnie liczbę szkół partnerskich, ale nie poprzestaje w staraniu o kolejne instytucje.
W roku szkolnym 2021/2022 do sieci szkół współpracujących z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy dołączyły:
• Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej CKZiU,
które powstało w wyniku przekształcenia Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. W Centrum uczy się około 1000 uczniów i słuchaczy, których kształci się w dwudziestu pięciu zawodach w branżach: motoryzacyjnej, elektryczno-elektronicznej, drzewnej, budowlanej, usługowej, metalurgicznej. Szkoła może pochwalić się także 6 uczniami dekarstwa.
• Zespół Szkół Branżowych i Ogólnokształcących w Łabiszynie
jest szkołą z ponad 70-letnią tradycją, która kształci młodocianych pracowników w Branżowej Szkole I Stopnia oraz słuchaczy w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych (w trybie zaocznym). W szkole branżowej uczniowie realizują naukę przedmiotów ogólnokształcących, natomiast praktyczną naukę zawodu odbywają u wybranych przez siebie pracodawców. Dodatkowo w każdym roku nauki oddelegowani zostają nie miesięczne kursy dokształcające do ośrodków doskonalenia zawodowego. Dekarstwa uczy się tutaj dwóch uczniów.
• Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu
to technikum i branżowa szkoła zawodowa w jednym. Historia szkoły sięga 1959 roku i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. W tym czasie placówka rozwijała się i zdobywała doświadczenie, żeby dzisiaj stać się jedną z najlepszych szkół branżowych w regionie, która uczy przyszłych specjalistów. Obecnie do szkoły uczęszcza sześciu przyszłych dekarzy. Warto nadmienić, że uczniowie tej placówki zdobyli I i III miejsce w pierwszych Międzyszkolnych Zawodach Branżowych „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”.
• Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku
od wielu lat wprowadza i realizuje innowacyjne metody oraz kierunki kształcenia, będąc liderem rozwoju kształcenia zawodowego w swoim regionie. Dzięki szczegółowym analizom lokalnego rynku pracy, w ofercie oświatowej szkoły pojawiły się między innymi takie kierunki jak technikum chłodnictwa i klimatyzacji oraz technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Na szczególną uwagę zasługują przestronne i świetnie wyposażone warsztaty szkolne, pozwalające na prowadzenie w komfortowych warunkach zajęć praktycznych na najwyższym poziomie. Płockie ZSB prowadzi rekrutację na kierunki dekarz i technik dekarstwa.
Łączna liczba placówek oświatowych, z którymi działamy na rzecz efektywnego kształcenia przyszłych dekarzy sięgnęła już 25 szkół na terenie kraju, a w najbliższym czasie zaplanowane są rozmowy i spotkania z przedstawicielami kolejnych instytucji.
HARMONOGRAM REKRUTACJI 2022/2023
Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbędzie się według następującego harmonogramu:
- od 16 maja do 20 czerwca 2022 roku – uczniowie mogą składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół;
- od 24 czerwca do 12 lipca 2022 roku – pojawi się możliwość dokonywania zmian wyboru szkoły i klasy przez kandydatów; w tym czasie możliwe będzie także uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty;
- 19 lipca 2022 roku – zaplanowano opublikowanie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół,
- od 19 lipca do 25 lipca 2022 roku – zakwalifikowani uczniowie będą mogli potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły,
- 26 lipca 2022 roku – mają zostać ogłoszone finalne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.
Jak co roku, zespół projektu Zawód Przyszłości Dekarz przygotowuje wielokanałową promocję szkół w mediach tradycyjnych i cyfrowych. Wspólnie z przedstawicielami oddziałów terenowych Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy będziemy docierać z bannerami reklamowymi i plakatami do potencjalnych kandydatów. Ponownie, aby bezpośrednio i skutecznie docierać do grup docelowych, kampania w dużej mierze prowadzona będzie na portalach społecznościowych oraz w sieci reklamowej Google Ads.
Bardzo istotnym elementem przy promocji kształcenia branżowego jest dotarcie do młodzieży podczas dni otwartych i targów, a także bliska współpraca z doradcami zawodowymi. Dzięki znoszeniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, tego typu wydarzenia wracają w ogromnej ilości i przyciągają rzesze młodych ludzi stojących przed wyborem kierunku kształcenia. Oczywiście, w większości z nich projekt Zawód Przyszłości Dekarz aktywnie bierze udział.
Zachęcamy placówki oświatowe, lokalnych przedsiębiorców i instytucje związane z promocją kształcenia branżowego, do kontaktu z nami. Dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://zawodprzyszloscidekarz.pl/